Ponieważ lepiej raz zobaczyć niż sto razy usłyszeć, polecamy uwadze kilka filmowych (smartfonowych) ujęć z Chopoka (2024 m) w Niżnych Tatrach na Słowacji.

Jasná jest największym narciarskim ośrodkiem w Karpatach. Pod zarządem słowackiej spółki akcyjnej TMR gruntownie zmodernizowanym, i w efekcie – najbardziej nowoczesnym, o iście alpejskim standardzie infrastruktury, przygotowania tras i usług (www.jasna.sk).

Jasná z trasami na północnych i południowych stokach Chopoka (2024 m) to także wspaniałe widoki i oprócz możliwości jazdy po 40 km przygotowanych i sztucznie dośnieżanych tras, dostęp do rozległych terenów idealnych do uprawiania skitouringu i freeride’u (oczywiście pod warunkiem, że warunki śniegowe i brak zagrożenia lawinowego na to pozwalają).

Chopok-Juh, fot. Paweł Wroński

Chopok-Juh, fot. Paweł Wroński

Filmiki powstały 18 grudnia 2015, a więc u progu sezonu zimowego, gdy warunki śniegowe w całej Europie nie były najlepsze. Mimo to gospodarze udostępnili 12 km tras po obu stronach Chopoka. Brawa dla TMR – Tatra Mountain Resorts (www.tmr.sk)!

Chcesz mieć karnet narciarski na preferencyjnych warunkach? Zainwestuj w akcje TMR. Ich giełdowa cena w momencie powstania filmu wynosiła nieco ponad 90 zł. A wystarczyło stać się posiadaczem 5 akcji by stać się również dysponentem 6-dniowego karnetu Gopass.

Samolot Air-Baltic w Popradzie (opóźniony start 19 grudnia 2015 z powodu gęstej mgły), fot. Paweł Wroński

Samolot Air-Baltic w Popradzie (19 grudnia 2015, gęsta mgła), fot. Paweł Wroński

INFO
Najprostsze sposoby dojazdu do Jasnej:

  • własnym samochodem (pamiętajcie o winiecie, obowiązującej na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji; www.dalnicni-znamky.com)
  • autobusami PKS Polonus (www.pkspolonus.pl; infolinia: +48 708 208 888)
  • korzystając z połączeń lotniczych AirBaltic na trasie Warszawa (WAW) – Poprad (TAT), zimą od 15 grudnia 2015 (www.airbaltic.comwww.jetradar.pl)

Na wierzchołku Chopoka 2024 m) – nowoczesna infrastruktura narciarska oraz stare romantyczne schronisko “Kamenná chata pod Chopkom”, potocznie zwane Kamienka (www.nova.kamennachata.sk), przytulone do pokrytej skalnym rumoszem kopuły szczytowej.


Morza mgieł podnoszących się z doliny Hronu, rzki ograniczającej Niżne Tatry od południa.


Południowe stoki Chopoka (2024 m) w Niżnych Tatrach. Ośrodek narciarski Jasná (www.jasna.sk), Chopok-Juh, rejon hotelu Srdiečko (www.hotelsrdiecko.sk).