Browar w Rožnově pod Radhoštěm działał przez 300 lat z okładem. W 2010 roku otwarto go na nowo. Jako minibrowar ze SPA czyli piwne łaźnie.

Piwne SPA powstają w Czechach jak grzyby po deszczu. I nie ma się czemu dziwić. Przecież nasi południowi sąsiedzi są liderem jeśli chodzi o konsumpcję piwa, i należą do pierwszej dziesiątki producentów chmielowego trunku na świecie.

Sztandarowe piwo - Habsburg, fot. Paweł Wroński

Sztandarowe piwo – Habsburg, fot. Paweł Wroński

Minibrowary są zjawiskiem z aplauzem powitanym w Czechach. Znawcy piwnego rynku narzekali bowiem jeszcze przed kilku laty, że piwa są jasne i ciemne, a rutyna zabija kreatywność. Minibrowary stały się więc z jednej strony miejscem eksperymentów, z drugiej celem wojaży piwoszów. Bo w większości z nich – tak właśnie jak w Rožnově piwa powstaje tak niewiele, że żeby go skosztować trzeba się pofatygować na miejsce.

Rožnov pod Radhoštěm jest doskonałym celem również dla naszych piwoszy. Po pierwsze dlatego, że miasteczko leży we wschodniej części Moraw, a więc nieopodal granicy z Polską. Konkretnie 64 km od Cieszyna (drogą E462). W Śląsko-Morawskich Beskidach, u południowych stóp góry zwanej Radhoštěm (po polsku Radchoszcz, 1129 m). A rzecz ujmując bardziej administracyjnie niż topograficznie – w kraju zlinskim, w powiecie Vsetín, nad rzeką Dolną Beczwą.

Na miejscu można przenocować, w kilku kameralnych pokojach urządzonych w browarze albo w jednym z dość licznych hoteli rozrzuconych po miejscowości. Oferta piwnego SPA skierowana jest do rodzin z dziećmi. Gdy rodzice zażywają masaży i piwnej kąpieli w wannach jedno- lub dwu-osobowych 🙂 pociechy mają do dyspozycji całe piętro zamienione w wielką strefę zabaw. I fachową opiekę, sprawowaną przez animatorów z pedagogicznym doświadczeniem. Ostatnim akordem jest wspólny obiad, a – czego sami doświadczyliśmy – w restauracji browaru powstają znakomite potrawy!

Piwo przeciwdziała kamicy nerkowej (dzięki chmielowi, bo zapobiega on uwalnianiu się wapnia; udowodniono to w latach 70. XX w. w Finlandii porównując zdrowie mężczyzn pijących butelkę piwa dziennie z innymi, ci pierwsi wykazywali mniejsze skłonności do zapadania na tę chorobę). Zapobiega bezsenności, chroni przed Alzheimerem, demencją, zawałem oraz osteoporozą. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Alcalá de Henares w Hiszpanii, piwo wspomaga pamięć – tak dobroczynnie działa zawarty w nim krzem, a drożdże zapobiegają problemom z krążeniem i zakrzepom krwi. Poprawia odporność organizmu i niweluje bóle stawów (przede wszystkim dzięki jęczmieniowi, który polepsza krążenie krwi i aktywizuje oddychanie komórkowe – najlepiej działa w tej mierze piwo grzane z dodatkiem miodu). W związku z obecnymi w piwie flawonidami – antyoksydantami, chmielowy trunek wpływa na wzrost kalcytoniny, hormonu spowalniającego uwalnianie wapnia z kości. Są naukowe dowody to, że piwo łagodzi stres związany z menopauzą. Piwo nie jest także obojętne dla urody i kondycji ciała. Dobroczynnie działa na skórę poprawiając pigmentację i elastyczność tkanek. Po kąpieli piwnej skóra staje się delikatniejsza, błyszcząca i gładsza, a po wymoczeniu stóp w piwie wchłaniają się opuchlizny i łagodnieją bóle. I jest tylko jeden warunek, by korzystać jak najlepiej ze zdrowotnych właściwości chmielowego trunku – należy je pić z umiarem!

Co do innych atrakcji miasteczka Rožnov, to wspomnieć wypada przynajmniej o skansenie – największym na Morawach a może i w całej Czeskiej Republice, prezentującym zabytki kultury materialnej regionu. Popularnym miejscu organizacji różnorodnych imprez, choćby świątecznego jarmarku, który w ostatnim roku zgromadził rekordowe liczby odwiedzających. W jedną tylko grudniową sobotę jarmark odwiedziło 12 tys. osób, wynosząc z imprezy wyroby rękodzielnicze i przysmaki z ludowej spiżarni.

Legenda mówi, że Radhošt’ był w czasach przedchrześcijańskich siedzibą boga Radegasta – pana wojny, zwycięstwa, słońca i obfitości. Okoliczne ludy oddawały mu na górze cześć, do czego nawiązuje rzeźba prasłowiańskiego bóstwa wykonana w latach 30. XX w. przez rzeźbiarza Albina Polaszka. A żeby pogańskie demony odpędzić, na wierzchołku wznosi się kaplica odpustowa św. św. Cyryla i Metodego wystawiona w 1898 r., z umieszczoną w ołtarzu kopią obrazu Madonny Wałaskiej. Góra przepruta jest korytarzami jaskiń, a na jej północnych stokach kręcą się wyciągi narciarskie w niewielkim ośrodku Pustevny, którego ozdobą są budynki wzniesione według projektu Duszana Jurkovicza (architekta znanego z Pragi, a miłośnikom historii również z pomnikowych cmentarzy z I wojny światowej, jakie kryją się po dziś dzień w ostępach Beskidu Niskiego i sąsiednich pogórzy). Niestety jedną z tych architektonicznych perełek strawił pożar i czeka na odbudowę.

INFO
Rožnovské pivní lázně (minibrowar ze SPA, ulica Pivovarská 6): www.roznovskepivnilazne.cz
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm (skansen): www.vmp.cz
Pustevny (teren narciarski, z dolną stacją wyciagów w Trojanovicach): www.pustevny.cz


Materiał z cyklu “Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.