Okolice Achensee, malowniczego tyrolskiego jeziora zasłynęły dzięki wydobyciu oleju skalnego. Tiroler Steinöl jest bazowym składnikiem kosmetyków, używanych w czasie zabiegów w SPA i na co dzień.

Legenda głosi, że w pradawnych czasach doszło do pojedynku dwóch alpejskich gigantów. Haymon zaskoczył Thyrsusa i zranił w walce, a krew, która wylała się z ran jego przeciwnika wsiąkła między skały. Po wielu wiekach ludzie odkryli ją i zauważyli, że ma cudowne właściwości – uzdrawia.  I tak Dirschenöl (Thyrsusblut – krew Thyrsusa), stał się składnikiem ludowych medykamentów.

Podchodząc do rzeczy bardziej naukowo, musimy cofnąć się około 180 mln lat, do czasów, gdy na dnie Oceanu Tetydy zaczęły gromadzić się szczątki zamieszkujących jego wody organizmów. Prasowane pod ciężarem kolejnych warstw przekształciły się różnorodne rodzaje skał. A te, w okresie alpejskich ruchów górotwórczych przemieściły się dając dostęp do złóż oleju łupkowego o cennych właściwościach. Jego wykorzystanie stało się podstawą prosperity kurortów położonych nad Achensee.

INFO
Tiroler Steinöl: www.steinoel.at


Achensee
powierzchnia: 6,8 km²
poziom lustra wody: 929 m
długość: 9,4 km
szerokość: 1 km


Materiał z cyklu “Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.