Hévíz to miasteczko na Węgrzech, nad jeziorem wypełnionym termalną wodą, zwanym najczęściej Hévízi-tó, choć jego geograficzna nazwa brzmi Gyógy-tó

Właściwości lecznicze gorącej wody tryskającej ze źródła na dnie znane były już starożytnym. W 1795 roku, pierwszy nowożytny zakład kąpielowy stworzył nad jeziorem hrabia György Festetics. Współczesne uzdrowisko powstało w XIX stuleciu. Leczy się w nim przede wszystkim choroby reumatyczne. Ponadto kąpiele działają profilaktycznie i relaksują. Do zabiegów zdrowotnych używa się także borowin i torfu zaściełających dno zbiornika. Woda ze źródeł w Hévíz, używana jest także w pijalni.

Kuracjusze w wodach Gyógy-tó (fot. archiwalne z witryny ośrodka)

Kuracjusze w wodach Gyógy-tó (fot. archiwalne z witryny ośrodka)

Głębokości zbiornika dochodzi do 38,5 m, a temperatura wody waha się od 24 st. C zimą do 36 st. C latem.

Nawet nad strużkami wypływającymi z jeziora unosi się zawsze para, tym lepiej widoczna, im chłodniej. Swoisty mikroklimat sprzyja uprawie lilii wodnych, które ponad 100 lat temu specjalnie sprowadzono z Indii.

Największe termalne jezioro Europy jest geologicznym, a wraz z naturalnym leśnym otoczeniem przyrodniczym fenomenem. Położone nieopodal północno zachodnich brzegów Balatonu, dostępne dla kuracjuszy i turystów codziennie w godzinach 9:00-18.30. Wstęp płatny.

INFO
Hévíz (kurort): www.heviz.hu
Hévíz (jezioro): www.lakeheviz.com
Wirtualna wycieczka po Hévíz http://virtual.hevizonline.com/


Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.