Skalne draperie Latemaru tworzą scenerię jednego z najpopularniejszych ośrodków narciarskich Dolomitów – Val di Fiemme-Obereggen.  Podczas wizyty po południowotyrolskiej stronie masywu, popatrzyliśmy na Dolomity z odmiennej nieco perspektywy.

Drugą bowiem, oprócz skalnej korony wieńczącej masywy, charakterystyczną cechą dolomitowych gniazd, są gęste lasy. Nic więc dziwnego, że otulają również niższe partie Latemaru. Zwłaszcza gdy pokryje je świeży puch, leśne ostępy masywu są świetnym terenem spacerowym. Żeby jednak uniknąć zapadania się w głęboki śnieg i męczącego wydobywania się na powierzchnię, dobrze jest założyć rakiety śnieżne. Świetna zabawa murowana. A do tego bezpieczna, zwłaszcza pod opieką miejscowych przewodników.

Wycieczkę, z której pochodzą zdjęcia i filmowe migawki, odbyliśmy w towarzystwie Ulriki i Ericha 7 marca 2016. Punktem startu był Hotel Cristal w Obereggen.

Położony na granicy Trentino i Południowego Tyrolu Latemar piętrzy się na wysokość 2799 m. Wyciągi od strony Południowego Tyrolu, właśnie z Obereggen, docierają najbliżej skalnych urwisk, dając dostęp do 18 tras zjazdowych z 45 przygotowanych w całym rejonie Ski Center Latemar (pozostałe miejsca dostępu: Predazzo i Pampeago w Trentino). Południowotyrolski jest tamtejszy Snowpark ceniony przez freestylerów, usytuowany u stóp efektownych dolomitowych urwisk. Również w rejonie Obereggen oświetlono trasę zjazdową tworząc Nightpark Obereggen (czynny w godz. 19-22) oraz przygotowano trasę dla saneczkarzy. Wieczorną zabawę na śniegu można połączyć z posiłkiem w pobliskim schronisku.


INFO
Ski Center Latemar: www.latemar.it
Snowpark Obereggen: www.obereggen.com
Eggental: www.eggental.com
Południowy Tyrol: www.suedtirol.info
Fanpage Południowego Tyrolu po polsku: www.facebook.com
Hotel****S Cristal: www.hotelcristal.com