Fakt, że na terenie Krems und Stein nad Dunajem funkcjonuje więzienie, nie jest sam w sobie niezwykły.

Atmosfera się zagęszcza, gdy dowiadujemy się, że więzienie wznosi się vis a vis Muzeum Karykatury. Ba, na murze więziennym są nawet umieszczone kopie co celniejszych eksponatów. A, że pobyt za kratami służy ekspiacji, skazani nie widzą karykatur umieszczonych po zewnętrznej stronie murów. Śmiać się więc nie mogą, i słusznie. Zwłaszcza w przypadku Josefa Fritzla, skazanego w 2009 roku na dożywocie za przetrzymywanie przez 24 lata i gwałcenie córki Elizabeth, kazirodztwo i pedofilstwo.

Muzeum zaprojektował architekt i karykaturzysta Gustav Peichl (Ironimus), nawiązując formą budynku do charakterystycznie spiętrzonych dachów kamieniczek z Krems i Stein. Otwarto je w 2001 roku. Oprócz karykatur prezentuje również komiksy, ironiczne instalacje, grafiki i animacje. Głównie austriackie, a mimo to – wbrew ewentualnym obawom – zrozumiałe dla obcokrajowców. Ekspozycja o rozległej tematyce sprawia, że obiekt można z powodzeniem określić mianem domu dowcipu, humoru i satyry.

INFO
Muzeum karykatury w Krems und Stein: www.karikaturmuseum.at


Mury więzienia w Stein zdobią karykatury z kolekcji miejscowego muzeum, fot. Paweł Wroński / Kliknij w zdjęcie - pobierz opis mercedesa CLA 45 AMG (materiały prasowe producenta z 2013 r.)

Mury więzienia w Stein zdobią karykatury z kolekcji miejscowego muzeum, fot. Paweł Wroński / Kliknij w zdjęcie – pobierz opis mercedesa CLA 45 AMG (materiały prasowe producenta z 2013 r.)

Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.