Umathumowie przybyli nad Jezioro Nezyderskie z Frankonii. Za panowania Marii Teresy. Wytwarzanie wina stało się wkrótce ich najważniejszym zajęciem, przynosząc w czasach współczesnych światową sławę rodzinie z Frauenkirchen.

Z Burgenlandu pochodzą najlepsze austriackie wina czerwone. A Umathum zaliczany jest do winiarskiej czołówki w kraju i cieszy się światowym uznaniem. Wychwalał go Robert M. Parker, obsypywano tytułami “Winiarza Roku”, a jego trunkom przyznawano medale. Tradycyjne, niezmieniające się od lat kremowe etykiety, z nazwiskiem wypisanym dużą gotycką czcionką, rozpozna z daleka każdy miłośnik wina.

Podczas lutowej wizyty we Frauenkirchen mieliśmy przyjemność skosztować win mistrza. I chociaż na 33 ha winnic, 85% zajmują charakterystyczne dla Austrii szczepy czerwone – Zweigelt, Sankt Laurent i Blaufränkisch, pośród wystawionych na stół, znalazło się białe wino o szlachetnej, acz tajemniczej nazwie Königlicher Tafelwein. Na etykiecie nie było nazwy szczepu, z którego powstało. Zaś w zamieszczonym na stronie producenta opisie czytamy: “Das Weingesetz verbietet uns Sorte und Jahrgang zu nennen, obwohl es sich um eine für unser Gebiet historische Sorte handelt, sie war hier lange in Vergessenheit geraten bis sie von uns wieder belebt worden ist.” (w wolnym tłumaczeniu: Prawo zabrania używać nazw rozmaitych szczepów, nawet jeśli były historycznie uprawiane w naszym regionie. Dopóty, dopóki zapomniana odmiana nie zostanie przez nas przywrócona.). W tym przypadku to szczep hárslevelű, po niemiecku Lindenblättriger. Nazwa oddaje kształt listków do żywego przypominających lipowe. Jak skomentowała dowcipnie prowadząca degustację – przeszmuglowane z Somló 🙂 A na poważnie, zmiany klimatyczne wymuszają na winiarzach poszukiwanie nowych odmian, które lepiej sprawdzają się w czasach, gdy lata są nie tylko gorące ale i suche. Lindenblättriger jest właśnie takim, reaktywowanym nad Jeziorem Nezyderskim szczepem. Uzyskane z niego wino – blado słomkowe o pestkowym aromacie z gruszkowym odcieniem, lekko ziołowe na podniebieniu z wyczuwalnymi nutami cytrusów, przyjemne i eleganckie – na długo pozostaje w pamięci!

INFO
Weingut Umathum: Frauenkirchen, St. Andräer Straße 7; www.umathum.at


sieciowy_CLA45AMG_165

Kliknij w zdjęcie (fot. P. Wroński) – pobierz opis modelu CLA 45 AMG (materiały prasowe producenta z 2013 r.)

Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.