Obereggen jest kolonią hoteli i pensjonatów przytuloną do stóp Latemaru (2846 m) – najdalej bodaj wysuniętego na zachód gniazda Dolomitów (właściwych, bo za doliną Adygi dźwiga się jeszcze ku niebu potężny łańcuch Brenty).

Obereggen leży w Val d’Ega (niem. Eggental), i jak łatwo wywnioskować z przesłanek lingwistycznych, znajduje się w Południowym Tyrolu, a więc w tej części tysiącletniego niemal Terra Montium (Tyrolu), która po I wojnie światowej znalazła się po włoskiej a nie austriackiej stronie Alp. W której ponad 70% mieszkańców posługuje się wciąż jako pierwszym językiem niemieckim (w domu po prostu tyrolską gwarą). Z której pochodzi Reinhold Messner. W której lodowiec wypluł zmumifikowanego Ötziego po 5 tysiącach lat. I, w której czuć silny powiew śródziemnomorskiego klimatu, zarówno w powietrzu, jak w charakterach mieszkańców.

Normalnie tego nie robię, ale hotel Cristal z Obereggen polecam z czystym sercem. Bo jest wygodnie i z rozmachem urządzony, a usytuowany wygodnie – tuż przy dolnej stacji gondoli, oświetlonej trasie narciarskiej (Pista Oberholz) oraz saneczkowym torze, którymi bardzo przyjemnie się zjeżdża, zwłaszcza po wieczorze spędzonym w Rifugio Epircher Laner Alm (1830 m). W hotelowym Fitness & Spa można zabłądzić – tak jest rozległe, w restauracji serwują świetne potrawy, a wybór win z Alto Adige mają przedni.

INFO
Hotel****S Cristal: www.hotelcristal.com
Obereggen: www.obereggen.com
Ski Center Latemar: www.latemar.it
Dolomiti Superski / Obereggen: www.dolomitisuperski.com


ski-center-latemar