Tak właśnie przedstawia się światu wiedeńska firma wytwarzająca eleganckie przetwory z owoców i warzyw – “Hersteller von Konfitüren und Gemüsedelikatessen“. Tradycje Staud’sa sięgają 1883 roku.

Pod koniec XIX wieku rodzinne przedsiębiorstwo zajmowało się handlem. Warzywami i owocami. W macierzystej XVI Dzielnicy Wiednia (Ottakring) i poza jego granicami. Na przetwórstwo przyszedł czas znacznie później, z inicjatywy Hansa Stauda, na początku lat 70. XX wieku, przynosząc firmie uznanie w świecie.

Konfitury, marynaty warzywne, owocowe syropy i kompoty – produkty wiedeńskiej spółki z siedzibą przy Hubergasse, znajdziemy dziś na półkach ekskluzywnych sklepów spożywczych, w lokalach gastronomicznych i na prywatnych stołach. Ba, małe słoiczki konfitur ze skarbami wiedeńskiej architektury na wieczkach, stały się jedną z popularnych pamiątek wywożonych przez turystów z austriackiej stolicy.

Stylowe logo firmy tworzy sylwetka wiedeńskiej mieszczki w XIX-wiecznej sukni, z wachlarzem w dłoni.

Tradycyjnie Staud’s handluje swoimi wyrobami w XVI Bezirku. Firmowy pawilon wznosi się na Yppenplatz, konkretnie przy skrzyżowaniu Brunnengasse i Schellhammergasse. Niepozorny w kształcie, nawiązuje zarówno do straganowych realiów Brunnenmarktu (w przeszłości nazywanego też Yppenmarktem, ze względu na usytuowanie na Yppenplatz), dach zaś – w mniej już może czytelny sposób – do sowich skrzydeł. Sowa była bowiem ulubionym symbolem Mamy Staud (Johanny Staud; 1923-2016). Taką formę nadał pawilonowi na Yppenplatz architekt Ernst Maczek-Mateovics podczas renowacji tego historycznego miejsca. Sprzedażą w firmowym sklepie zajmuje się mieszkająca w Wiedniu od lat pani Ewa, nasza rodaczka.

Staud’s Wien: www.stauds.com
Na stronach firmy receptury flagowych austriackich smakołyków, m.in. słynnego wiedeńskiego Tortu Sachera.


Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.