Założona w kwietniu 1938 roku spółdzielnia Winzer Krems szczyci się najdłuższą w Austrii, nieprzerwaną nawet na czas wojny historią działania. Zrzesza dziś niemal tysiąc winogradników, dysponując łącznie niemal tysiącem hektarów winnic w Krems i okolicy.

W siedzibie, przy wspinającej się na niewysokie wzgórze ulicy Sandgrube, gospodarze Winzer Krems prezentują show, z którego widzowie wynoszą podstawowe wiadomości o specyfice okolicy, zasadach produkcji szlachetnego trunku oraz o pozycji austriackiego winiarstwa w świecie. Multimedialny spacer przez piwnice prowadzi do nowocześnie urządzonej sali degustacyjnej gdy pogoda nie sprzyja, albo na zewnątrz, do romantycznego domku wśród rzędów winorośli, gdzie czekają na gości wina do skosztowania.

Dla Kremstal charakterystyczne są wina białe, wytwarzane przede wszystkim ze sztandarowego dla Austrii szczepu Grüner Veltliner. Nie brak też czerwonych, różowych czy Sektów, jak w niemieckojęzycznej Europie nazywa się wyrabiane metodą szampańską wina musujące. Wśród win czerwonych prym wiedzie popularny w Austrii Zweigelt, choć – jak twierdzą winiarze – moda na niego powoli przemija.

Winzer Krems (Sandgrube 13); www.winzerkrems.at oraz www.sandgrube13.at


Mercedes AMG, fot. Paweł Wroński

Kliknij w zdjęcie (fot. Paweł Wroński) – pobierz opis modelu CLA 45 AMG (materiały prasowe producenta z 2013 r.)

Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.