Nad wschodnimi rubieżami czeskiej stolicy góruje telewizyjna wieża, po której wspinają się bobasy Davida Černý’ego. W rejonie, w którym wieżę wybudowano przebiega granica współczesnych praskich dzielnic: Žižkov i Vinohrady.

Panuje w nich zgoła odmienna atmosfera niż na gwarnej, pełnej turystów starówce, choć i tutaj przybysze zaglądają dość często, bo widok z telewizyjnej wieży na czeską stolicę nie ma sobie równych. Niezależnie zaś od atrakcyjności samej wieży, Žižkov i Vinohrady to miejsca warte poznania, bo przesycone historią. W zabudowie dominują solidne mieszczańskie kamienice z XIX i początków XX wieku. A obok wieży rozciąga się stary cmentarz żydowski. W czasach komunistycznych czeskie władze zamierzały wyburzyć tę burżuazyjno syjonistyczną substancję, a w zamian wystawić bloki z wielkiej płyty i poszerzyć ulice. Na szczęście planów tych nie udało się zrealizować i okolice wieży telewizyjnej zachowały tradycyjny mieszczański charakter.

Walorem tej części miasta są liczne gospody, serwujące tradycyjne dania kuchni czeskiej oraz niezbyt drogie restauracje hołdujące kosmopolitycznym wzorcom. Jest więc w czym wybierać – jak mówią Czesi – kdykoliv se rozhlédnete, nějakou uvidíte (gdziekolwiek spojrzycie, jakąś zobaczycie). Ponadto, na rozległym, głównym placu Vinohradów noszącym imię Jerzego z Podiebradów odbywa się kilka razy w tygodniu targ, na którym można kosztować specjałów małych firm spożywczych oraz prywatnych przetwórców.

Vinohrady – Rozległa dzielnica Pragi, powstała po włączeniu w 1922 roku w granice miasta miejscowości Vinične Hory (od 1867 nazywanej Královské Vinohrady). Główny plac Vinohradów nosi imię Jerzego z Podiebradów. Jiří z Poděbrad nosił czeską koronę w latach 1458-1471. Jako pierwszy władca w historii katolickiej Europy, porzucił wiarę, przechodząc na husytyzm. W konsekwencji jego panowanie przebiegło pod znakiem negocjacji z Watykanem i wojen z sąsiadami atakującymi Czechy w obronie wiary.

Žižkov – nazwą dzielnicy upamiętniono czeskiego bohatera Jana Žižkę, który w 1420 roku dowodził wojskami husyckimi broniącymi Pragi przed Zygmuntem Luksemburczykiem (bitwa przeszła do historii pod nazwą bitwy o Witkową Górę; jest stąd odległa około 1 km; stoi na niej pomnik Jana Žižki i roztacza się również piękna panorama Pragi). Žižkov wydzielono z Královskich Vinohradów w 1875 roku.


INFO
Najlepszy dojazd z centrum Pragi linią metra ‘A’, do placu Jerzego z Podiebradów (stacja Jiřího z Poděbrad).
Na Žižkove, około 10 minut spacerem z Placu Jerzego z Podiebradów na Vinoradach, w cichej okolicy, znajduje się Hotel**** Courtyard Marriott (Lucemburská 46). Wygodny, nowoczesny, przyjemnie urządzony, idealny dla przybywających do Pragi w celach biznesowych; www.marriott.com


Kliknij w zdjęcie (fot. P. Wroński) - pobierz opis modelu CLA 45 AMG (materiały prasowe producenta z 2013 r.)

Kliknij w zdjęcie (fot. P. Wroński) – pobierz opis modelu CLA 45 AMG (materiały prasowe producenta z 2013 r.)

Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.