W wiedeńskim Pałacu Kińskich, jak nazywana jest barokowa budowla wznosząca się od 1713 r. przy placu Freyung, mieści się mauzoleum Karla Rudolfa Wlaschka.

Karl Wlaschek - popiersie założyciela sieci supermarketów Billa w wiedeńskim Pałacu Kińskich, fot. Paweł Wroński

Karl Wlaschek – popiersie założyciela sieci supermarketów Billa w wiedeńskim Pałacu Kińskich, fot. Paweł Wroński

Jego długie życie i kariera zawodowa jest austriacką wersją “amerykańskiego snu”. Tyle, że Wiedeńczyk zaczął nie od pucybuta, ale od muzykanta. Na pianinie grał już przed II wojną światową. Po knajpach, z własnym zespołem. Jako Charlie Walker. W latach 50. XX w. zaoszczędzone pieniądze zainwestował w sklep perfumeryjny, w którym sprzedawał markowe produkty z upustami. Interes szedł nieźle, przekształcając się w ciągu dekady w sieć dyskontów z 45 oddziałami – Warenhandel Karl Wlaschek. Przedsiębiorca poszerzył więc asortyment oferowanych klientom towarów i przekształcił WKW w sieć supermarketów samoobsługowych. Funkcjonujących po dziś dzień pod nazwą Billa. Był w tej dziedzinie pionierem na austriackim rynku. Billa zaś szybko się rozrastała, przynosząc mu w latach 90. XX w. miliardy szylingów zysku. Wlaschek sprzedał wówczas sieć niemieckiemu potentatowi – grupie handlowej Rewe, a uzyskaną ze sprzedaży fortunę zainwestował w nieruchomości, kupując m.in. barokowy Pałac Kińskich. A że traktował go niczym flagowy okręt, urządził w hallu rodzinne mauzoleum.

Na obrocie nieruchomościami, Wlaschek po raz kolejny w życiu pomnożył majątek, i to tak, że w 2014 roku magazyn Forbes zaliczył go do ścisłego grona najbogatszych Austriaków, a zważywszy na podeszły wiek – do elitarnej grupy najstarszych miliarderów na świecie. W swym długim życiu, założyciel Billi był pięciokrotnie żonaty, wydał biografię w formie książkowej, a jesienią 2011 r. (w wieku 94 lat) sprawił sobie frajdę, kupując luksusowy hotel w Velden am Wörthersee (Schlosshotel Velden) w Karyntii. Ten sam, w którym w przeszłości przygrywał gościom do kotleta. Kwitując transakcję, Wlaschek zwierzył się dziennikarzom, że to niezwykle przyjemne uczucie kiedy można kupić coś, gdzie się niegdyś bywało nie mając zgoła nic. (wenn man das kaufen kann, wo man früher einmal gesessen ist und fast nichts gehabt hat).


Palais Daun-Kinskywww.palaisevents.at oraz www.imkinsky.com
Ciekawostka – w 1763 r. w pałacu przyszedł na świat książę Józef Poniatowski. Z rodziną Kińskich obiekt był związany od 1784 r. Dziś mieści dom aukcyjny.
Schlosshotel Veldenwww.residenzenschlossvelden.com


Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.