Linzer Torte - orzechowa tarta z Linzu z owocową marmoladą i płatkami migdałów, fot. Paweł Wroński

Linzer Torte – orzechowa tarta z Linzu z porzeczkową marmoladą i płatkami migdałów, fot. Paweł Wroński

Przepisy na Lienzer Torte – sztandarowy przysmak ze stolicy Górnej Austrii, i to aż cztery, znalazły się w książce kucharskiej z 1653 roku. Dowód, że już w epoce baroku, orzechowa tarta z marmoladą, była w Linzu znana i lubiana.

Ze starych przepisów można się coś niecoś dowiedzieć o tym w czym i jak przygotowywano ciasto. Choćby tego, że używano do niego klarowanego masła, i że pieczono je w srebrnej misie.

Reszta niewiele zmieniła się w czasach współczesnych. Popularną recepturę, składniki oraz poglądowy film, znajdziemy chociażby na stronach miejscowej informacji turystycznej (www.linz.at). Jest tam także link do znanej i cenionej w mieście cukierni “Konditorei Jindrak” (www.jindrak.at). Tarta należy do jej sztandarowych wyrobów.

SKŁADNIKI
150 g masła
250 g mąki pszennej
10 g proszku do pieczenia
150 g cukru pudru
100 g zmielonych prażonych orzechów laskowych
1 jajko
Przyprawy po łyżeczce – wanilia, cynamon, szczypta goździków w proszku, starta skórka cytrynowa i góra 3 łyżeczki rumu
300 g marmolady z czerwonych porzeczek – najlepiej domowej roboty
garść migdałowych płatków

PRZYGOTOWANIE
Wysypać na stolnicę mąkę z proszkiem do pieczenia i cukrem pudrem. Dodać masło siekając je szerokim nożem na kawałki z suchymi składnikami, zmielone orzechy, jajko i przyprawy, na końcu dolewając rum. Wyrabiać ciasto ręcznie, krótko. Uformować kulę. Owinąć folią spożywczą i włożyć na około 20 minut do lodówki. Po wyjęciu uformować placek na dnie formy do tarty (22 cm średnicy), tak, aby krawędzie były wyższe o około 1 cm. Posmarować marmoladą. Resztę ciasta uformować w wałeczki i ułożyć w kratę na wierzchu. Posypać płatkami migdałowymi. Piec 40-45 minut w temperaturze około 190 st C.