1 marca PKS POLONUS rozszerzył swoją międzynarodową ofertę o nowe połączenie do Drohobycza w obwodzie lwowskim na Ukrainie. To dobra wiadomość dla miłośników kresowych wojaży.
Świetna oferta
Na początek garść praktycznych informacji: autobus wyjeżdża z Dworca Warszawa Zachodnia o godz. 1830, zatrzymuje się w Lublinie (2125), na granicy RP w Hrebennem (045), we Lwowie (355), w Stryju (500) i Truskawcu (545), a do Drohobycza dociera o godz. 605. W drogę powrotną wyrusza o godz. 1740 i przyjeżdża do Warszawy o 420. Normalny bilet na przejazd w jedną stronę kosztuje 65 zł, a dzieci do 13. roku życia płacą 50% ceny (32,50 zł). Trudy kilkunastogodzinnej nocnej jazdy złagodzą udogodnienia dla pasażerów autobusów dalekobieżnych Polonusa, m.in. wygodne, rozkładane i rozsuwane fotele z indywidualnym oświetleniem, klimatyzacja i ogrzewanie, dostęp do bezprzewodowego internetu oraz możliwość skorzystania z barku i toalety. Choć za oknem noc, w każdej chwili można sprawdzić, gdzie jesteśmy, korzystając z funkcji lokalizacji autobusu GPS dostępnej na stronie przewoźnika.
Wycieczka na Kresy
Trasa przejazdu układa się w piękną krajoznawczą marszrutę. Z Lublina do przejścia granicznego w Hrebennem jest niecałe 150 km. Żeby wjechać na Ukrainę, należy posiadać przy sobie ważny paszport i odpowiednią sumę środków finansowych na pobyt; wszystkie potrzebne informacje dotyczące wjazdu i pobytu na Ukrainie znajdziemy w poradniku „Polak za granicą” na stronie MSZ – warto się z nimi zapoznać.
Wielokulturowy Lwów
Pierwszy przystanek: Lwów (ukr. Львів) – bodaj najpopularniejszy cel nostalgicznych podróży Polaków na Ukrainę, pozostaje nadal ważną częścią polskiej tradycji historycznej i kulturowej. We Lwowie przetrwały liczne ślady polskiego dziedzictwa, a wielokulturowy charakter miasta zamieszkanego przez Ukraińców, Polaków, Żydów, Rosjan, Niemców, Ormian i Czechów widoczny jest w różnorodnej architekturze. Stare Miasto, najstarsza część Lwowa lokowana w 1356 r. przez króla Kazimierza Wielkiego, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Przemysłowy Stryj
70 km na południe położony jest Stryj (ukr. Стрий), przemysłowe miasto nad rzeką o tej samej nazwie. Urodziło się w nim wielu znanych Polaków, m.in. Kornel Makuszyński – wybitny literat i autor książek dla dzieci i młodzieży, Kazimierz Nowak – podróżnik, który samotnie przemierzył Afrykę, oraz Jan Kociniak – aktor filmowy i teatralny.
Uzdrowiskowy Truskawiec
Truskawiec (ukr. Трускавець) jest kolejnym na trasie historycznym miastem w dawnych dobrach królewskich (XV w.). W okresie dwudziestolecia międzywojennego miejscowość malowniczo usytuowana u stóp Karpat miejscowość uchodziła za jedno z najlepszych polskich uzdrowisk. Wypoczywali tu m.in.: Józef Piłsudski, Eugeniusz Bodo, Julian Tuwim i Zofia Nałkowska. Czasy świetności zdroju pamiętają zabytkowe wille, pensjonaty i park zdrojowy (stoi tu pomnik Adama Mickiewicza), choć niestety miasto nie uniknęło szkaradnych zmian w duchu socrealizmu…
Drohobycz – miasto Brunona Schulza
Po kilkunastu kilometrach docieramy do Drohobycza (ukr. Дрогобич) położonego na starym szlaku solnym. Średniowieczny gród kwitł i rozwijał się dzięki królewskim żupom solnym: Kazimierz Wielki nadał mu herb, a Władysław Jagiełło ufundował istniejący do dziś kościół farny. Do bogactw naturalnych Drohobycz miał szczęście – w XIX w. został jednym z głównych ośrodków Borysławsko-Drohobyckiego Zagłębia Naftowego, a ówczesne życie miasta opisuje Bruno Schulz (urodzony drohobyczanin) w cyklu opowiadań „Sklepy Cynamonowe”. W Drohobyczu, który uniknął zniszczeń wojennych, zachowało się wiele zabytkowych budowli; spacer w poszukiwaniu polskich śladów jest więc doskonałą lekcją historii. A latem warto wybrać się na górską wędrówkę w okoliczne pasma Karpat Wschodnich: Beskidy Brzeżne, Bieszczady Wschodnie i nieco dalsze Gorgany.
Zaplanuj swoją podróż: www.pkspolonus.pl