Miejsc, w których podają kawę jest mnóstwo. Wpływy włoskie i habsburskie odcisnęły przecież na chorwackiej kulturze niezatarte piętno. Turcy także wtrącili w przeszłości swoje trzy grosze. Ale gdzie podają dobre ciastka? Gdzie kawę lepszą niż inne? To wcale nie są pytania retoryczne. W odpowiedzi nasze typy – w Osijeku, Zagrzebiu, Dubrowniku.

W OSIJEKU
W stolicy regionu Baranja, w Osijeku, atmosferą i wystrojem wnętrz oraz stylem i jakością wyrobów wyróżnia się kawiarnia Hotelu „Waldinger”. Secesyjny budynek wznosi się przy jednej z głównych miejskich ulic. Nazwą upamiętniono XIX-wiecznego malarza z Osijeku, Adolfa Ignjo Waldingera, twórcę tzw. osijeckiej szkoły malarskiej. Hotel działa od 2004 roku, a jego otwarcie przypadło zarówno na setny jubileusz zakończenia budowy gmachu, jak i setną rocznicę śmierci artysty.

Hotel Waldinger
Osijek, Županijska 8
www.waldinger.hr


W ZAGRZEBIU
Sławą porównywalną z warszawskimi cukierniami Bliklego, cieszy się w Zagrzebiu sieć kawiarni i ciastkarni (slastičarnice) „Vincek”. Ich sztandarowym wyrobem są roladki, kulki, torty, etc. z… kasztanów (kesten). Firma prowadzi także własne zakłady przetwórcze, w których produkuje kasztanowe pure. Do domowych wypieków i deserów, dostępne przez cały rok. Inne pyszności spod znaku „Vincek” to makroni. U nas znane jako markizy, chrupiące ciasteczka z warstwą kremu czekoladowego z migdałami lub owocowej marmolady w środku. W sam raz do kawy czy herbaty. Na pamiątkę zaś – marcipan figurice (marcepanowe figurki).

Slastičarnice „Vincek” w Zagrzebiu (zamknięte w niedziele i święta):
Zvonimirova 7
Ilica 18
Trešnjevački trg 2
Bundek centar, V. Richtera 4
Kvaternikov trg b.b. stakleni paviljon (czyli szklany pawilon)
Tomićeva 2 (lokal pod nazwą Vis à Vis)
www.vincek.com.hr


W DUBROWNIKU

Srđ (415 m) góruje nad najbardziej znanym miastem dalmackiego wybrzeża od strony wschodniej. Na wierzchołek prowadzą malownicze serpentyny. Kursuje gondolowa kolejka. Na wzgórzu wznosi się krzyż upamiętniający ofiary ostatnich wojen, a w pawilonie przy stacji kolejki działa Muzej Domovinskog rata (Muzeum wojny ojczyźnianej). Najważniejsze jest jednak to, że roztacza się stamtąd wspaniała panorama Dubrownika. Po horyzont ciągną się wzdłuż wybrzeża wyspy. A to wystarczający powód, aby siąść na tarasie restauracji-baru „Panorama” z filiżanką w ręku i rozkoszować widokiem.

Kolejka linowa: www.dubrovnikcablecar.com
Wyprawy samochodowe na szczyt (Panorama tour): www.dubrovnik-online.com


Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.