Połączenie aktywnej turystyki i krajoznawstwa – Wielka Pętla Wielkopolski, czyli szlak wodny o długości kilkuset kilometrów, to urozmaicona propozycja dla amatorów podróżowania po Polsce

WPW-Jezioro-Ślesińskie-i-Mikorzyńskie

Właściwy wybór
Alternatywa dla urlopu nad Bałtykiem lub na Mazurach? Zdecydowanie Wielka Pętla Wielkopolski – oferta ciekawych wakacji bez tłumu turystów i korków na drogach. Wodna pętla prowadzi uregulowanymi i naturalnymi rzekami Wartą i Notecią, kanałami i jeziorami przez historyczne miejscowości w województwach wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim. Oczywiście nie trzeba jej przebyć za jednym zamachem; 688 km szlaku podzielono na kilka części – wybieramy to, co nam się najbardziej podoba. W przygotowaniu podróży pomoże strona internetowa www.wielka-petla.pl z planerem wycieczek, który ułatwi rozplanowanie pobytu dzień po dniu, oraz bezpłatna aplikacja mobilna z powodzeniem pełniąca podwójną funkcję przewodnika i pilota. Pełna gwarancja wypoczynku bez przykrych niespodzianek: opracowana trasa, zarezerwowane noclegi, wypożyczony sprzęt pływający, pozostaje tylko jechać.

20150912_120006

Jedność w różnorodności
Sezon wodny na Wielkiej Pętli Wielkopolski roficjalnie rozpoczął się  14 maja i potrwa całe lato. Mocną stroną Pętli jest bogactwo możliwości, tu nikt nie będzie się nudził. Szlak wodny wiedzie przez Wielkopolski Park Narodowy, kilka parków krajobrazowych, m.in. Sierakowski i Rogaliński, liczne rezerwaty przyrody i obszary NATURA 2000 oraz Park Doliny Noteci, który w ubiegłym roku uznany został przez National Geographic Poland za jeden z 7 cudów Polski. Na trasie położonych jest wiele zabytków, urokliwych miejscowości i kilka dużych miast, z Poznaniem na czele. Bardzo interesujący jest też wiekowy system kanałów ze śluzami i stopniami wodnymi budowany od drugiej połowy XVIII w. A wszystko to w otoczeniu urozmaiconych krajobrazów Pojezierza Wielkopolskiego.

mapka

Zapętlamy się!
Sposobów na spędzenie wolnego czasu na szlaku jest co niemiara, można na przykład spłynąć kajakiem meandrującą Wartą z Konina do Śremu przez Nadwarciański Park Krajobrazowy, który jest jedną z najważniejszych ostoi ptaków w Polsce. Koniecznie trzeba też zwiedzić odrestaurowany pałac w Śmiełowie nad Lutynią, gdzie Adam Mickiewicz zaczął pisać „Pana Tadeusza”. Z kolei uregulowana Noteć jest przystosowana do podróżowania barką turystyczną – dobre rozwiązanie na rodzinne wakacje. A może będziemy mieli ochotę popływać motorówką po Jeziorze Mikorzyńskim, pożeglować po największym na Pętli jeziorze Gopło lub powędkować z łodzi na rynnowych jeziorach w okolicach Sierakowa? Wszystko to jest możliwe! Co więcej, Wielka Pętla Wielkopolski jest dobrze skomunikowana ze szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wyruszyć w plener, poznać dziedzictwo pierwszych Piastów, zwiedzić muzea i skanseny, tudzież wziąć udział w którejś z letnich imprez organizowanych z myślą o turystach. Wielkopolska stoi otworem!

www.wielka-petla.pl

www.wielkopolska.travel