Nowa kolejka 3S Eisgratbahn, doskonale przygotowane trasy i najlepsze imprezy.

Największy lodowcowy region narciarski w Austrii – lodowiec Stubai – zapewnia miłośnikom zimowego szaleństwa wszystko to, czego mogą zapragnąć: możliwość jazdy na nartach od października do czerwca, gwarantowany, naturalny śnieg, świetnie przygotowane trasy oraz wiele udogodnień. Lodowiec Stubai to prawdziwe, zimowe królestwo.

Główną atrakcją najbliższego sezonu narciarskiego będzie nowa kolejka gondolowa 3S Eisgratbahn. Jej łączna długość wynosi 4,7 km, dzięki czemu stała się „najdłuższą kolejką linową w Alpach“. Wyróżnia się nie tylko imponującymi rozmiarami, ale także elegancją i efektywnością. Kolejka ma 48 bardzo nowoczesnych kabin (stworzonych przez włoskich specjalistów od designu z biura projektowego Pininfarina) i może przewieźć łącznie do 3000 pasażerów na godzinę, wprost na stok. Podróż z doliny (z wysokości 1697 m n.p.m.) na szczyt góry (2900 m n.p.m.) przy średniej prędkości 25 km/h zajmie mniej niż 11 minut. Kolejka pokonuje przewyższenie ponad 1200 m, opierając się na 7 słupach wspierających. W ramach inwestycji powstaje także nowa, licząca 3,8 km długości trasa zjazdowa ze stacji pośredniej Fernau do doliny. Zarząd Stubai Gletscherbahn zainwestuje aż 60,6 mln EUR w ten przełomowy projekt. Żadna inna austriacka firma nie przeznaczyła tak dużej kwoty na budowę kolejki narciarskiej. Oddanie do użytku kolejki 3S Eisgratbahn przez firmę LEITNER ropeways planowane jest na 29 października 2016 r.

Bez względu na preferencje – snowboardziści, freeriderzy, narciarze rekreacyjni i rodziny z dziećmi – na największym lodowcowym ośrodku narciarskim w Austrii, na wysokości ponad 3000 metrów, każdy znajdzie odpowiednią trasę dla siebie. Do wyboru są aż 34 nartostrady oferujące każdy poziom trudności. Na uwagę zasługuje trasa Daunhill o nachyleniu do 60% oraz tor zjazdowy BIG Family Fun Slope. Dzieci i młodzież mogą zdobywać umiejętności narciarskie w szkółce BIG Family Ski Camp. Na najmłodszych czekają specjalnie przygotowane tereny do nauki jazdy: Kinderland i Miniland, a także przedszkole (tuż przy stacji) oraz restauracja dla dzieci. Dzieci do 10 roku życia pod opieką rodzica posiadającego karnet korzystają z kolejki za darmo.

Power Department na lodowcu Stubai proponuje 12 tras freeride’owych, filmy video z tras, specjalne punkty kontrolne oraz teren do przeprowadzenia szkoleń lawinowych. Nic więc dziwnego, że lodowiec cieszy się dużą popularnością zarówno w Tyrolu, jak i daleko poza nim. Podczas jazdy poza wyznaczonymi trasami bezpieczeństwo jest szczególnie istotne, dlatego konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Dwa punkty kontrolne dla freeride’owców – na Eisgrat i Gamsgarten – zapewniają dostęp do niezbędnych informacji na temat tras, pogody, zagrożenia lawinowego oraz wskazówki dotyczące bezpieczeństwa. Można tu także łatwo i szybko sprawdzić działanie detektorów lawinowych (LVS).

Na turystów czeka również Snowpark Stubai Zoo, uznany przez magazyn „Transworld Snowboarding” za najlepszy obiekt tego typu na świecie. Jego teren jest codziennie kształtowany i przygotowywany na kolejne wyczyny snowboardzistów. Podczas Prime Park Sessions profesjonaliści przygotowują się do największych wydarzeń sportowych. Często więc na poręczach, kickerach czy „skrzyniach” można tu zobaczyć nie tylko początkujących narciarzy, ale również śmietankę międzynarodowej sceny snowboardowej czy freestylowej.

Na Eisgrat warto zajrzeć do jaskini lodowej, ciągnącej się 200 m w głąb lodowca. Przygotowana ścieżka edukacyjna oraz spektakularny pokaz świateł pozwalają odkryć fascynujące oblicze tego fenomenu przyrody.

Platforma widokowa TOP OF TYROL (na wysokości 3 210 m) zapewnia fantastyczny widok na ponad 100 okolicznych trzytysięczników. Natomiast pozytywne doznania kulinarne czekają zarówno w Schaufelspitz, najwyżej położonej w Alpach restauracji wyróżnionej toczkiem kucharskim przez przewodnik Gault Millau (wysokość 3000 m), oraz w restauracji Eisgrat oferującej makarony domowej roboty.

Narciarski Oktoberfest, odjazdowe happeningi snowboardowe czy wykwintne wieczory kulinarne – w sezonie zimowym 2016/17 lodowiec Stubai po raz kolejny będzie sceną interesujących wydarzeń na każdy gust:

NARCIARSKI OKTOBERFEST W BIELI
15 – 16.10.2016 r.
Białe kiełbaski i świetna zabawa na stoku na wysokości 2600 m podczas tradycyjnego otwarcia sezonu narciarskiego. Najważniejsza impreza dla fanów narciarstwa oraz tradycyjnych strojów ludowych.

PREMIERA STUBAI 2016
21 – 23.10.2016 r.
Połącznie konkursu snowboardowego, testu sprzętu (Brandsaloon) oraz imprez w dolinie. To wydarzenie dla tych wszystkich, którzy nie mogą doczekać się rozpoczęcia sezonu.

SPORTSCHECK GLETSCHERTESTIVAL
10 – 13.11.2016 r.
Największy test sprzętu sportowego w Alpach, z ponad 3800 produktami prezentowanymi przez 50 wystawców. Najważniejszy event dla fanów sportów zimowych, którzy cenią sobie kompetentnych doradców.

NOC SMAKOSZY DINE& WINE
13 – 14.01.2017 r.
Przyjemne doznania kulinarne zapewnią ekskluzywne dania serwowane w najwyżej położonej restauracji w Alpach wyróżnionej toczkiem kucharskim przez przewodnik Gault Millau. Idealne wydarzenie dla smakoszy i koneserów wina.

SPORTSCHECK BIVOUAC CAMP
24 – 26.02.2017 r.
Całonocny biwak w namiocie przy platformie TOP OF TYROL (3 210 metrów n.p.m.). Doskonała okazja do przeżycia prawdziwej, zimowej przygody.

SPRING SESSIONS AT SNOWPARK STUBAI ZOO
kwiecień /maj 2017 r.
Wiosną, międzynarodowa społeczność snowboardowa i freestylowa zbiera się, aby wspólnie poszaleć na śniegu. Najlepszy event dla tych, którzy nigdy nie mają dosyć skoków i trików.

Szczegółowe informacje nt. imprez można znaleźć na stronie:

www.stubaier-gletscher.com/stubai-live/events/