Szanowni Państwo!

Każda zrealizowana inwestycja, każda inicjatywa sprawia, że nasze miasto pięknieje, unowocześnia się, wzbogaca infrastrukturę i podnosi jakość usług. Organizowane u nas imprezy zyskują coraz szersze uznanie. A nie ma lepszej promocji niż głosy pochlebne, bo Kielce są miastem niezwykle ciekawym i stolicą wyjątkowego regionu.

Nasuwa mi się porównanie do otwartej księgi dziejów. Zarówno tych mierzonych czasem geologicznym, jak i kreowanych przez ludzkie pokolenia. Nie ma bowiem drugiego miasta w Polsce, w którego granicach i okolicy byłoby tak wiele miejsc, w których – dosłownie – można zajrzeć do wnętrza Ziemi. Poznawać jej dzieje. Dokonywać odkryć. Czasem tak niezwykłych jak znalezienie śladów tetrapoda. Najstarszych na świecie, bo sprzed niemal 400 mln lat. Pozostawionych przez zwierzęta, które zapoczątkowały na naszej planecie życie na lądzie. Wręcz symbolicznie cykanie geologicznego zegara odzwierciedla szata naciekowa Jaskini Raj. W jej stalagmitach i stalaktytach zaklęte jest piękno zmian dokonujących się przez tysiąclecia. Jak przebiegają geologiczne procesy i jak zmienia się Ziemia, zrozumiemy w Kielcach najlepiej. W granicach miasta – w Centrum Geoedukacji na Wietrzni.

Wiele świadectw przeszłości spotykamy na turystycznych szlakach regionu. A jednak niewspółmiernie krótki rozdział, w porównaniu z zapisywanymi przez naturę, skreślił w księdze kieleckich dziejów człowiek. Za początek przyjmijmy rok 1171, bo pod taką datą Jan Długosz w najstarszym znanym dokumencie użył po raz pierwszy nazwy Kielce. Choć rozdział krótki, czasy prosperity przeplatają się w nim z dramatycznymi, tworząc bogatą mozaikę zdarzeń. Aż po czasy współczesne i białe karty przed nami, bo to my dzierżymy teraz kronikarskie pióro. Odwiedzajcie Kielce i Kielecczyznę. Zapisujcie je razem z nami.

Zapraszamy!
Wojciech Lubawski
Prezydent Miasta Kielce

KIELCE_dzielimy sie pasja_OKL
Kliknij w okładkę – ściągnij zeszyt w formacie PDF

Spis treści

Kielecki rok festiwalowy ….. 4
Życie jest ruchem ….. 7
Kielce miasto turystów ….. 8
Kielce miasto sportu ….. 12
Kielce – w świecie mody i wzornictwa ….. 14
Kielce od kuchni ….. 16
Największe atrakcje w okolicy ….. 18
Kieleckie symbole ….. 21
Kielce geologiczne ….. 22
W co się bawić, czyli do Kielc z dziećmi ….. 26
Kalendarium dziejów Kielc ….. 29
Zainspirowani Kielcami ….. 30
Kielce – tematyczny kalejdoskop ….. 32
Informator kielecki ….. 35

Kielce – dzielimy się pasją!