Zimowe zmagania z K2 (8611 m)

Jak dotąd, zimą, próbowano zdobyć K2 zaledwie trzy razy. Dwie z nich podjęli Polacy, organizując wyprawy międzynarodowe. Trzecią Rosjanie. Zimą 2016/17 r. Polacy pod kierunkiem Krzysztof Wielickiego zamierzają znowu zmierzyć się z „Górą Gór”.

Pierwszą z tych wypraw zorganizował Andrzej Zawada zimą 1987/1988. Trzon wyprawy stanowili Polacy – 13 wspinaczy. Towarzyszyli im Kanadyjczycy (6) i Brytyjczycy (4). Himalaiści wytrzymali 80 dni na stokach K2. Warunki były tak trudne, że w bazie musieli kopać tunele do namiotów, a wiele osób doznało odmrożeń. Udało się jedynie założyć trzeci obóz na wysokości 7300 m. Wyprawa przeszła do historii polskiego himalaizmu jako najdroższa. Koszty sięgnęły bowiem miliona dolarów amerykańskich. Stąd między innymi obecność zagranicznych wspinaczy, bo z Kanady i Wielkiej Brytanii pochodziła spora część potrzebnych pieniędzy.

15 lat później, zimą 2002/2003, kolejną wyprawą pokierował Krzysztof Wielicki. W 19-osobowym składzie było 2 wspinaczy z Kazachstanu, 1 z Gruzji i 1 z Uzbekistanu. Pomimo huraganowych wiatrów założono 4 obozy, docierając aż do 7.650 m. Objawy obrzęku mózgu jakich w wyniku choroby wysokościowej doznał Marcin Kaczkan, zmusiły zespół do wycofania się i zejścia do bazy. Z powodu katastrofalnych warunków atmosferycznych nie udało się już podjąć kolejnego ataku.

16-osobowa ekspedycja rosyjska wyruszyła na szczyt pod kierunkiem Wiktora Kozłowa zimą 2011/2012. Burza śnieżna zatrzymała grupę wspinaczy na wysokości 7200 m na kilka dni. Nie można im było przyjść z pomocą. Jeden z członków 3-osobowego zespołu zmarł. Wyprawę przerwano.

Niewiele brakowało aby Polacy mieli trzecią próbę na koncie, gdyż Adam Bielecki z Denisem Urubko (kazachski wspinacz, który ma polskie obywatelstwo) i Alexem Txikonem chcieli zaatakować szczyt w sezonie 2014/2015 od strony chińskiej. Byli już w drodze, ale władze chińskie nie wydały zezwolenia na akcję górską, i z ekspedycji trzeba się było wycofać.

K2 dzielą Chiny z Pakistanem, Indie roszcząc pretensje do terytorium Kaszmiru, traktują K2 jak swoją górę.


Mija 28 lat od pierwszej zimowej próby zdobycia K2. Polacy szykują się do kolejnej wyprawy, marząc o wyjściu na drugi szczyt Ziemi, zimą. Wyprawą pokieruje dwóch wspinaczy, którzy mają w dorobku letnie wyjścia na K2 – Krzysztof Wielicki jako kierownik i Janusz Gołąb jako kierownik sportowy.

Magazyn „Świat Podróże Kultura” (https://magazynswiat.pl) patronuje polskiej wyprawie na K2 w 2016 roku, organizowanej pod auspicjami Fundacji Polski Himalaizm Zimowy.


Zdjęcie otwierające przedstawia K2 od strony chińskiej (północnej), zaczerpnęliśmy je z zasobów Wikipedii: https://it.wikipedia.org/wiki/K2#/media/File:K2_Nordseite.jpg