Chociaż nad Morze Północne stąd nie dalej niż 150 km, w tradycyjnej kuchni regionu Pustaci Lineburskiej króluje Heidschnuckenfleisch – mięso specyficznej rasy owiec o zakręconych na podobieństwo muflonów rogach. Miejscową dietę uzupełniają sery i grzyby, a wśród nich dobrze nam znane kurki.

Rasa owiec Heidschnucke (Ovis ammon f. aries) hodowana jest przede wszystkim dla mięsa, z którego wyrabia się później kiełbasy, popularny w Dolnej Saksonii przysmak Heidjerknipp (rodzaj kaszanki), Heidschnuckenrücken, Heidschnuckenragout. Z mleka powstają sery, w niewielkim stopniu wykorzystuje się wełnę. Dorosłe osobniki osiągają wysokość 50-60 cm, ważą 45-60 kg. Przeciętna długość życia wynosi 15 lat. Umaszczenie mają szare, ewentualnie białe z czarną wełną na łbie.

Należąca do gminy Bispingen miejscowość Niederhaverbeck jest jednym z popularnych punktów wypadowych na szlaki Lüneburger Heide – Pustaci Lineburskiej. W tym, na specjalnie zaaranżowaną ścieżkę bez barier. Jest tam kilka klimatycznych hoteli i pensjonatów. Świetnie prosperują właściciele bryczek i wozów.

INFO
Heideorte Bispingen: www.bispingen-touristik.de
Landhaus Haverbeckhof: www.haverbeckhof.de
Menu restauracji Landhausu Haverbeckhof w Niederhaverbeck —> ściągnij w formacie PDF

Łąki na skraju Lüneburger Heide, fot. Paweł Wroński

Łąki na skraju Lüneburger Heide, fot. Paweł Wroński