PKS Polonus – polski przewoźnik autokarowy, realizujący 36 krajowych połączeń dalekobieżnych oraz międzynarodowe kursy do Lwowa i Drohobycza – rozszerzył sieć sezonowych połączeń krajowych i podniósł standard ich obsługi dzięki współpracy z regionalnymi przewoźnikami autobusowymi. Od początku wakacji trasy z Warszawy do Krynicy Morskiej, Łeby, Darłówka, Grudziądza i Giżycka oraz w relacji powrotnej obsługiwane są wspólnie przez PKS Polonus, PKS Elbląg i PKS Radzyń Podlaski. Umowy z partnerami branżowymi zawarte zostały na okres: lipiec – sierpień 2016.

PKS Polonus_cała Polska

Współpraca przewoźników obejmuje m.in. obsługę przez PKS Elbląg i Radzyń Podlaski linii sezonowych PKS Polonus oraz dotychczasowych połączeń do Krynicy Morskiej, realizowanych przez PKS Elbląg. Jednocześnie PKS Polonus wynajął w ramach zawartych umów 7 autokarów wysokiej klasy, w tym 5 z floty PKS Radzyń Podlaski i 2 z taboru PKS Elbląg.

– Rynek przewozów autokarowych jest niezwykle konkurencyjny. Wielu mniejszych przewoźników nie wytrzymuje presji cenowej, zwłaszcza w kontekście olbrzymich inwestycji w tabor oraz infrastrukturę dworcową. W efekcie ograniczają bądź całkowicie zawieszają komunikację dalekobieżną Paradoksalnie, w tak trudnych warunkach rynkowych to współpraca między przewoźnikami, a nie zacięta rywalizacja, może przynieść większe korzyści – podsumowuje Andrzej Padziński, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju PKS Polonus.

PKS Polonus systematycznie rozszerza siatkę połączeń autokarowych. Przewoźnik obsługuje już ponad 36 dalekobieżnych tras krajowych i realizuje międzynarodowe połączenia do Lwowa oraz – od lutego 2016 roku – do Drohobycza. Tegoroczną nowością w rozkładzie jazdy jest również Polańczyk oraz sezonowe, wakacyjne kursy do Kołobrzegu i Zakopanego przez Białkę i Bukowinę Tatrzańską. Natomiast w 2015 roku PKS Polonus uruchomił 8 nowych tras i kursów, w tym m.in. na popołudniowej trasie do: Lwowa czy porannej do Grudziądza i Kudowy-Zdroju.

 

Jednocześnie PKS Polonus dokonał w ciągu ostatnich 18 miesięcy ponad 20 zmian w rozkładach jazdy na pozostałych, obsługiwanych liniach, dostosowując je do sytuacji na rynku oraz oczekiwań pasażerów.

– Często niewielka zmiana w dotychczasowym procesie logistycznym, wynajem autokarów czy współdzielenie kursów są wystarczającym rozwiązaniem, pozwalającym nie tylko zachować dotychczasową pozycję na rynku przewozów, ale również poprawiać rentowność firmy, której perspektywy rozwoju – bez wsparcia partnera branżowego – mogłyby znacząco zmaleć. Tym samym, mamy nadzieję, że współpraca PKS Polonus z PKS Elbląg i PKS Radzyń Podlaski przyniesie wymierne korzyści dla każdej ze stron. Przy wspólnej obsłudze połączeń, na których dotychczas konkurowaliśmy, obie strony zyskują – dla nas oznacza to między innymi podniesienie standardu obsługiwanych linii i możliwości obsługi większej liczby tras wysokiej klasy pojazdami. Z kolei dla naszych partnerów taka współpraca to stałe przychody z obsługiwanych tras, bez konieczności ponoszenia inwestycji w systemy sprzedażowe i marketing – dodaje Andrzej Padziński.

Polski przewoźnik – poza zwiększaniem zasięgu działania – konsekwentnie inwestuje również w tabor. Jeszcze w lipcu 2016 PKS Polonus kupi 4 używane autokary niskopodłogowe na potrzeby komunikacji lokalnej, natomiast w czerwcu 2016 roku flotę przewoźnika uzupełniły 3 wysokopokładowe autokary, w tym dwa nowe, 57-osobowe marki Scania Touring oraz jeden używany marki Scania PB, mieszczący 61 pasażerów. Z kolei w 2015 roku PKS Polonus zainwestował w 4 nowe, 57-osobowe autokary marki Scania Touring i 2 używane pojazdy Scania PB. Tym samym, tabor PKS Polonus stanowić będą łącznie 44 nowoczesne, komfortowe i bezpieczne autokary, które obsłużą w 2016 roku na trasach krajowych i międzynarodowych co najmniej 1 mln pasażerów.

Wakacyjne Podróże z PKS Polonus_6

Komfort i bezpieczeństwo, czyli wysoki standard podróży z PKS Polonus

W każdym z autokarów – poza darmowym dostępem do internetu, bezpłatnym fotelikiem dla dziecka oraz opieką kierowców z uprawnieniami certyfikowanych ratowników drogowychprzewoźnik standardowo zapewnia również:

  • opcję sprawdzenia – w serwisie internetowym pkspolonus.plaktualnej lokalizacji pojazdu na trasie, dostępną dzięki modułowi geolokalizacji
  • indywidualne pasy bezpieczeństwa, zainstalowane przy każdym fotelu większą przestrzeń na nogi i między fotelami w porównaniu do standardu oferowanego przez innych przewoźników
  • rozkładane, a w większości pojazdów również dodatkowo rozsuwane na boki, fotele z indywidualnym oświetleniem i nadmuchami
  • dostęp do gniazdek zasilania o mocy 230V
  • klimatyzację i pokładowe toalety w większości taboru

Ponadto, od kwietnia 2016 roku PKS Polonus zapewnia podróżnym możliwość wyboru konkretnego, numerowanego miejsca w autokarze, rezerwowanego w internetowym procesie zakupu biletu z przystanku początkowego na stronie www.pkspolonus.pl oraz za pośrednictwem platformy DworzecOnline.pl. Nowością jest również opcja bezpłatnej zmiany terminu podróży do 1h przed opłaconym już kursem.

Wakacyjne Podróże z PKS Polonus_5

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej POLONUS S.A. to polski przewoźnik autobusowy, obsługujący 36 połączeń dalekobieżnych oraz realizujący międzynarodowe połączenia do Lwowa i Drohobycza.

Oferta PKS Polonus skierowana jest do osób, które chcą komfortowo i bezpiecznie, a jednocześnie tanio podróżować. Operator realizuje zarówno kursy dzienne, jak i nocne między Warszawą a dużymi aglomeracjami miejskimi.

Bilety na połączenia PKS Polonus można kupić w 60-dniowej przedsprzedaży: w kasach dworcowych PKS, w punktach sprzedaży agencyjnej Polonus w całym kraju oraz online – na stronie www.pkspolonus.pl. Bilety na bieżące kursy dostępne są również u kierowcy. Przewoźnik obsługuje zarówno rezerwacje indywidualne, jak i grupowe.