Potrawa, w bliskim stopniu spokrewniona z naszymi pierogami, jest sztandarową dla gruzińskiej kuchni. Wiele restauracji w Tbilisi reklamuje się więc sloganem – “u nas zjesz najlepsze chinkali w mieście“. I w wielu przypadkach nie jest to obietnica bez pokrycia, bo chinkali różnią się od siebie niuansami, przynajmniej odrobiną serca wkładaną w ich przygotowanie.

Nie ma wątpliwości, że kucharki z café-restaurant “Sofia Melnikova Fantastiuri Duqani” przygotowują chinkali z sercem, i do tego po mistrzowsku! Samą zaś restaurację, usytuowaną w podwórzu kamienicy u zbiegu ulic Tabukashvili i Chanturia, a więc nieco w bok od szlaków typowo turystycznych przemarszów, można z powodzeniem określić jako hipsterską. Więc, jeśli tylko pogoda nie zawiedzie, przy stolikach pod pnączami winorośli i w drugiej sekcji, wśród krzaków bzu, klientów nie brakuje. Przychodzą tutaj goście gruzińskiej stolicy i miejscowi, głównie studenci, przedstawiciele klasy średniej, biznesu.

Nikva, czyli rydze, przygotowane po prostu fantastycznie, fot. Paweł Wroński

Nikva, czyli rydze, przygotowane po prostu fantastycznie, fot. Paweł Wroński

Chinkali nie są jedynym daniem. Z oryginalnych serwowanych tu potraw jest choćby czakapuli – w tym przypadku duszona w białym winie cielęcina, choć używa się również jagnięciny, w zalewie z ziołami, wśród których wyraźnie dominuje estragon. W karcie, obok potraw tradycyjnych są też odpowiadające nowym trendom burgery czy włoska pasta. Ba, nawet chinkali nie oparły się swoistemu fusion, i oprócz – moim zdaniem najlepszych – z mięsem, można także skosztować chinkali z pieczarkowym farszem, z serem sulguni, z ziemniakami i porcją masła, w którym wedle woli można je unurzać, żeby nie były suche. Jadłem też sezonową potrawę. Smażone na tłuszczu rydze, po gruzińsku nikwa. Palce lizać!

A wracając do chinkali – zwyczajowo – wycenione są “na sztuki”, od 60 do 80 tetri w zależności od wypełnienia. I – także zwyczajowo – nikt nie zamawia porcji mniejszych niż 5 sztuk!


Materiał powstał w 2016 r. po lipcowej podróży studyjnej do Gruzji, zorganizowanej pod auspicjami Wizz Tours, platformy turystycznej, członka Wizz Air Group.