Ślub – kortsili jest w Gruzji kulminacyjnym krokiem na tradycyjnej drodze do małżeństwa. Przykłada się do niego tym większą wagę, że z powodu odchodzenia od dawnych obyczajów, zwłaszcza aranżacji małżeństw, dwa wcześniejsze kroki – machankloba (oświadczyny) i nisznoba (zaręczyny), są coraz mniej uroczyste.

Tradycyjna oprawa ślubu ma nadal ogromne znacznie, a nacisk rodzin sprawia, że do cerkwi wkraczają bardzo młode pary. Na pytanie gdzie Gruzini biorą śluby odpowiedź wydaje się prosta. Którego bowiem dnia nie odwiedzilibyśmy katedry Sweti Choweli w Mcchecie, młode pary w towarzystwie drużbów, najbliższej rodziny i przyjaciół zdają się tworzyć korowód bez końca. Swiaszczennicy się zmieniają, by udzielić sakramentu. Oprowadzają młodych trzykrotnie wokół wystawionego na pulpicie przed ikonostasem świętego obrazu, a drużbowie trzymają korony nad głowami państwa młodych Potem jest modlitwa pod kierunkiem kapłana, i przysięga wierności w obecności Boga, co symbolizują uchylone carskie wrota. Atmosfera historycznego miejsca, i duchy spoczywających w świątyni wielkich władców, mają sprzyjać trwałości związków, dobrobytowi i małżeńskiemu szczęściu.

Pod względem popularności, z głównym sanktuarium Gruzji konkuruje nowa katedra Trójcy Świętej (Cminda Sameba) w Tbilisi. Jej złota kopuła zwieńczona imponującym krzyżem lśni w promieniach słońca cudownym blaskiem. Wprawdzie nie jest obiektem historycznym, ale to jedna z największych prawosławnych świątyń na świecie. A do tego dobrze widoczna z każdego niemal miejsca gruzińskiej stolicy. O tak bogatym wystroju wnętrz, że zadowoli każdą rodzinę żądną nie tylko szczęścia dzieci, ale także prestiżu.

Natomiast uświęconym dawnym obyczajem miejscem jest cerkiew, w której ochrzczono pannę młodą lub pana młodego. Rodziny uzgadniają ostateczny wybór. Niezależnie od tego gdzie się ślub odbywa, przejście orszaku towarzyszącego nowożeńcom jest paradą efektownych kreacji i… wysokich obcasów.


Materiał powstał w 2016 r. po lipcowej podróży studyjnej do Gruzji, zorganizowanej pod auspicjami Wizz Tours, platformy turystycznej, członka Wizz Air Group.