W skałach na brzegu Mtkwari, wykuto przed niemal 3 tysiącami lat miasto Uplisciche.

Ukryte i warowne, istniało w czasach pogańskich, stanowiąc ważny ośrodek polityczny, religijny i handlowy. Podupadło, gdy po przyjęciu chrześcijaństwa znaczenia zaczęła nabierać Mccheta, a później Tbilisi. Od tamtego momentu służyło co najwyżej jako schronienie w czasie najazdów – arabskich w VIII i IX wieku, czy mongolskich, po których opustoszało w XIV.

Pozostałości założenia nie są może tak imponujące, jak jordańskiej Petry. Widać jednak przebieg dawnych ulic, zerodowane schody, kanały odwadniające, czy zbiorniki na wodę w skalnych zagłębieniach. Trzeba przy tym pamiętać, że w latach 20. XX wieku, podczas silnego trzęsienia ziemi, spora część się zawaliła. Ogromnym atutem Uplisciche są fantastyczne widoki jakie rozpościerają się z tarasów skalnego miasta. Na szeroką, bezleśną dolinę Mtkwari i na łagodnie zarysowane grzbiety flankujących ją gór.

INFO
Uplisciche leży 14 km na wschód od miasta Gori, nad rzeką Mtkwari (www.georgianmuseums.ge). Obiekt z puli oczekujących na wpis na listę UNESCO (www.whc.unesco.org).


Materiał powstał w 2016 r. po lipcowej podróży studyjnej do Gruzji, zorganizowanej pod auspicjami Wizz Tours, platformy turystycznej, członka Wizz Air Group.