Za Karola IV powstało w Czechach wiele nowych osad, a niejedną z dawna istniejących, czeski król, a później cesarz, obdarował prawami miejskimi i przywilejami, tworząc fundamenty prosperity i źródło dochodów koronnego skarbca.
Według legendy, Světlą założył i nazwał osobiście cesarz Karol IV. Zapędził się bowiem kiedyś za rannym zwierzem w głębokie lasy nad Sazawą. A tam otoczył go mrok tak nieprzenikniony, że nie mógł odnaleźć drogi. Dopiero po jakimś czasie zalśniło światło między drzewami. Podążając za nim, Karol dotarł w dolinę rzeki, gdzie napotkał swoją drużynę zaniepokojoną przedłużającą się nieobecnością władcy. Na pamiątkę cudownego ocalenia polecił wykarczować mroczną część puszczy. Założył osadę i nazwał ją Světla, co po polsku znaczy Jasna. O późniejszej prosperity miasteczka świadczą odkryte niedawno piwnice o łącznej długości 200 m, służące zapewne w przeszłości do przechowywania rzemieślniczych wyrobów i kupieckich towarów.
Světlá nad Sázavou leży we wschodnich Czechach w regionie Vysočina, nieco na południe od miasta Humpolec (o walorach całego regionu: www.region-vysocina.cz). W samej zaś Světlej, największą atrakcję stanowi zamek. Powstał wprawdzie w wiekach średnich, ale przechodząc przez stulecia z rąk do rąk możnych rodów, powiększał się, zmieniając wygląd i dekoracje, gdyż właściciele podążali za niecierpiącą stagnacji modą. Dziś, chociaż prace restauracyjne jeszcze trwają, zabytkowy obiekt otoczony rozległym angielskim parkiem, otwarty jest dla publiczności. Odbywają się w nim wystawy, powstaje hotel z apartamentem dla nowożeńców i restauracja. Póki co działa kawiarnia, a w zamkowych wnętrzach zadomowiło się europejskie szkło artystyczne. Przedmioty wykonywane przez mistrzów od czasów baroku po współczesne. Głównie czeskich producentów. Kolekcja pochodzi z magazynów praskiego muzeum szkła artystycznego i przemysłowego (www.zameksvetla.cz).
Prezentowany film z kanału kenarfas na Youtube, prezentuje doroczne letnie obchody karolińskie na zamku w Světlej (2016).