Za Karola IV powstało w Czechach wiele nowych osad, a niejedną z dawna istniejących, czeski król, a później cesarz, obdarował prawami miejskimi i przywilejami, tworząc fundamenty prosperity i źródło dochodów koronnego skarbca.

W zachodnich Czechach, karolińskie korzenie ma najsłynniejsze z czeskich uzdrowisk – Karlowe Wary. Przez stulecia nazywane Karlsbadem, powstało jak chce legenda także z powodu łowieckiego incydentu z udziałem Karola IV. W pogoni za rannym jeleniem król jak zwykle pozostawił daleko w tyle swoją świtę. Zwierzę, chociaż broczyło krwią, kluczyło zręcznie przez gąszcz, i król nie mógł zadać ostatecznego ciosu. Celem jelenia okazała się gorąca woda w dolinie niewielkiego potoku. Zwierzę wskoczyło do niej bez wahania, a Karol stał się świadkiem cudu. Rany na boku jelenia zabliźniły się. Uznawszy to wydarzenie za znak boży, Karol IV kazał założyć w tym miejscu osadę, w której sam z przyjemnością zażywał kąpieli, doznając zawsze przyjemnego odprężenia. Inna legenda opowiada o polowaniu w tym samym miejscu z sokołem, który dopadł bażanta. Gdy Karol ujrzał oba ptaki otaczały je kłęby pary unoszące się nad przepływającym przez okolicę potokiem. Nie dość, że nic się nim nie stało, to jeszcze bażant odzyskał siły i zdołał się wyrwać ze szpon drapieżnika.

Karlowe Wary - herb (źródło: Wikipedia)

Karlowe Wary – herb (źródło: Wikipedia)

Przysłowiowe ziarno prawdy zawarte w legendach dowodzi, że zdrowotne właściwości karlowarskich wód znano już od dawna, a królewskie zainteresowanie przyspieszyło tylko rozwój osady. Elitarni goście przewijają się przez kurort przynajmniej od dwóch stuleci, więc Karlowe Wary są dziś jednym z symboli Czeskiej Republiki. Z wód zaś korzystają nie tylko hotelowe SPA ale także wytwórnia słynnego ziołowego likieru – Becherovki. Warto też dodać, że przed stu laty Karlowe Wary słynęły z zakładów krawieckich i przyjeżdżano do nich, by obstalować modne, wygodne i kosztowne ubrania. Współcześnie, ekskluzywny hotel Pupp zamieniono na tytułowe Kasyno Royal w jednym z niedawnych odcinków bondowskiej sagi, przyczyniając miejscowości kolejny raz światowego rozgłosu (www.karlovyvary.cz).