W raporcie Międzyrządowej Platformy Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu (IPBES) roczna wartość zapylania została oszacowana na 235–577 mld dolarów. Pszczoły, motyle czy muszki odgrywają ogromną rolę w gospodarce, ponieważ zapylają niemal 90 proc. gatunków roślin i 75 proc. upraw rolnych na całym świecie. Praca owadów zapylających przekłada się zarówno na zwiększenie urodzaju, jak i polepszenie jakości plonów, a – co najważniejsze – jest darmowa (cytat z artykułu z Forbes’a z dnia 9 marca 2016).

Pszczoły zapylają około 84 proc. z 264 europejskich gatunków zbóż i 4 tys. warzyw. Szacuje się, że unijna gospodarka oszczędza dzięki temu ok. 22 miliardy euro rocznie – podaje Forbes (w artykule z 17 sierpnia 2016).

Skoro zapylacze radzą sobie tak świetnie w makroskali, wspomóżmy je w naszej – kameralnej. A do tego nie bezinteresownie. Bo zapylą nam kwiatki, warzywne krzewy i owocowe drzewa wokół domu, bez jakiś szczególnych kosztów, czy nakładów pracy. Pracownicy Parku Narodowego Gór Stołowych podpowiadają jak to zrobić we własnym ogródku. Jak skłonić trzmiele żeby z nami zamieszkały.


Film nakręciłem iPhone’m 5s 8 sierpnia 2016 r. podczas “Spaceru Pszczelim Szlakiem”, imprezy organizowanej w okolicach Pasterki przez PNGS od 2014 r. Opowiada Dariusz Sznajder.