Jedyne w Polsce Centrum wiedzy o wodzie działa we Wrocławiu. Przy ulicy Na grobli 19-21.

Z zaciekawieniem weszliśmy do środka. Minęliśmy wodną kurtynę, której rozdrobnione kropelki tworzyły przyjemną mgiełkę w upalny dzień. Przewodnik wytłumaczył jak poruszać się po podziemnych korytarzach. W pierwszej sali zaserwowano nam multimedialny pokaz na temat powstania wody na naszej planecie przed miliardami lat. W kolejnych odkrywaliśmy co kryją głębiny mórz i oceanów. Podziwialiśmy , ekspozycję niesamowitych ryb. Przeglądaliśmy mapę skrawka morskiego dna na wielkim monitorze, poszukując krok po kroku szczątków zatopionego statku. Dotykowy ekran pozwalał wyświetlić informacje na temat przeznaczenia każdej odnalezionej części, okoliczności i skutki katastrofy. Czasem informacje były wzbogacone archiwalnymi filmami nakręconymi podczas z wodowania i ostatniego rejsu jednostki. Te kroniki zrobiły na dzieciach największe wrażenie.

Obok, we wnętrzu małego batyskafu był zainstalowany mniejszy monitor, dzięki któremu można było eksplorować morskie dno, wczuwając się w rolę załogi poszukiwawczej jednostki.

Grupa dzieci oblegała stanowisko, przy którym przeprowadzane były eksperymenty z wodą. Przyłączyliśmy się i wzięliśmy udział w lekcji o stanach skupienia wody.

Majestatyczny posąg Apolla powitał nas przed wejściem do strefy relaksu, w której dźwiękowym tłem jest delikatny szum wody. Wyciągnęliśmy się na podświetlanych leżankach, by odpoczywać w półmroku, w przyjemnej temperaturze po zwiedzaniu rozległego przecież Hydropolis. Odprężeni i zrelaksowani obiecaliśmy sobie, że jeszcze tu kiedyś wrócimy.

Anna Gałach z dziećmi

INFO
Hydropolis: www.hydropolis.pl