Skały Cyklopów, koło Katanii na sycylijskim wybrzeżu. A w zasadzie jednego, tego co to kilku kolegów Odyseusza potraktował niczym frutti di mare.

Odys się wściekł, jednookiego cyklopa oślepił, a z resztą drużyny czmychnął. Choć nie było łatwo, bo oszalały z bólu olbrzym ciskał w morze skałami. Jak popadło! Nie trafił, i – jak wiemy z Odysei – Odys w końcu jakoś do Penelopy powrócił, i mógł otworzyć sklep z dywanami, co je szanowna małżonka utkała przez lat 20. Cyklopa już nie ma. Skały zostały!

Faraglioni przed świtem, fot. Paweł Wroński

Faraglioni przed świtem, fot. Paweł Wroński

Ich czarny kolor nie pozostawia wątpliwości, że to bazalty, w jakie przyroda przekuła zastygłą lawę. Podczas erupcji, Etna wyrzuca około 90 m3 lawy na sekundę. Jej temperatura dochodzi do 1200-1400 st.C, a sunąca bardzo powoli substancja ma konsystencję gęstego żelu. Zetknięcie z morską wodą powodowało gwałtowny spadek temperatury. Ale lawa wciąż napływała tworząc coraz wolniej stygnące warstwy. Świetnie je dziś widać w strukturze Skał Cyklopów. A jeśli chodzi o temperaturę, to około 4 m pod powierzchnią wszechobecnych na stokach wulkanu kamiennych jęzorów w jakie zamieniły się fiumi di lava (rzeki lawy), utrzymuje się temperatura na poziomie 45 st.C.

Faraglioni to miejscowa nazwa skał na wybrzeżu w Aci Trezza, tworzących słynną La Riviera dei Ciclopi. fot. Paweł Wroński

Faraglioni to miejscowa nazwa skał na wybrzeżu w Aci Trezza, tworzących słynną La Riviera dei Ciclopi. fot. Paweł Wroński

Riviera dei Ciclopi – jak piszą o niej Włosi: della rare localitá del Mondo, rozciąga się na północ od Katanii pomiędzy Aci Trezza, a Aci Castello. Bazaltowe bloki pokrywają wybrzeże, tworząc w rejonie Aci Castello całkiem wysokie klify. Najbardziej efektowne są jednak skały sterczące z wody. Posuwając się od północy ku południowi, są to: Isola Lachea (największa formacja, w istocie wysepka), Faraglione Grande (strzeliste turnie, na jednej widać podświetloną nocą figurę), Faraglionelli (przybrzeżna grupa skał – znakomity, dziki punkt widokowy) oraz zamykające zatokę urwiste wyniesienie, na którym są ruiny zamku z czasów normandzkich (Rupe del Castello).

Faraglioni o wschodzie słońca, fot. Paweł Wroński

Faraglioni o wschodzie słońca, fot. Paweł Wroński

Zalegające wybrzeże bryły bazaltowe tworzą największe skupiska w Aci Trezza: Pillow lave della Spiaggetta (na północ od Isola Lachea), Basalti collonnari del Porto (przy wyjściu z mariny) oraz Faraglioncello di Piazza Bambini del Mondo (koło Grand Hotelu Faraglioni).

Zatoka między Aci Trezza a Aci Castello, fot. Paweł Wroński

Zatoka między Aci Trezza, a Aci Castello z widocznymi ruinami normandzkiego zamku, fot. Paweł Wroński


A passion for taste * L'emozione del saporeINFO
Najlepsze miejsce, by mieć do skał blisko z łóżka – Grand Hotel Faraglioni, Lungomare dei Ciclopi 115, Aci Trezza, Aci Castello: www.grandhotelfaraglioni.com

A passion for taste * L’emozione del sapore