W masywie Etny istnieje około 300 kraterów, z czego cztery największe składają się na jego szczytowe partie. Grupa nieczynnych już kraterów, w których nazwie uhonorowano XIX-wiecznego badacza Etny, należy do najciekawszych i jest łatwo dostępna. Monti Sartorius piętrzą się po północno wschodniej stronie masywu Etny. Punktem wypadowym jest Rifugio Citelli.

Górujące nad Valle del Bove stożki – określane dziś jako Monti Sartorius – ukształtowały się podczas erupcji Etny w 1865 roku. Frumento delle Concazze, centralny krater tej grupy ma wręcz podręcznikową strukturę i można go bez trudu obejść, podziwiając zabarwione na rudy kolor (ze względu na obecność żelaza), zastygłe żużle. Na stoku znajduje się także ciekawostka. Głęboki na 9 metrów lejkowaty krater u wylotu nieczynnego komina wulkanicznego (zaglądając do wnętrza należy zachować szczególną ostrożność, żeby się nie ześliznąć!).

Lejkowate zakończenie nieczynnego już komina wulkanicznego, fot. Paweł Wroński

Lejkowate zakończenie nieczynnego już komina wulkanicznego, fot. Paweł Wroński

Oprócz charakterystycznego dla całego masywu Etny krajobrazu, Monti Sartorius są wymarzonym miejscem obserwacji przyrodniczych. Ich stoki porastają brzozowe lasy, a brzozy (Betula aetnensis Rafin), są na Etnie gatunkiem endemicznym. Tak daleko na południu Europy występują tylko tutaj. Na krawędziach kraterów, wystawione na działanie wiatru pojedyncze drzewa karłowacieją, a ich korony przybierają formy sztandarowe. W okolicy powszechne są także sosny, a w niższych partiach drobnolistne dęby. Bogaty jest świat ptaków, z których najliczniej reprezentowane są wędrowne gatunki z rodziny muchołówkowatych.

Sztandarowe formy są charakterystyczne dla drzew rosnących na wystawionych na działanie wiatru krawędziach krateru, fot. Paweł Wroński

Sztandarowe formy są charakterystyczne dla drzew rosnących na wystawionych na działanie wiatru krawędziach krateru, fot. Paweł Wroński

Wolfgang Sartorius Freiherr von Waltershausen – geograf i geolog niemiecki. W latach 1858–1861 penetrował Etnę i stworzył pierwsze mapy masywu, wydane w formie atlasu pod tytułem “Der Aetna”.


A passion for taste * L'emozione del saporeINFO
Rifugio Citelli (1741 m), Via Mareneve, Sant’Alfio: www.rifugiocitelli.net
Monti Sartorius można zwiedzać samodzielnie, ale ciekawiej pod opieką przewodników. Polecam wycieczki organizowane przez EtnaFinder z Katanii (www.etnafinder.com).
A passion for taste * L’emozione del sapore