Kompania Terrazze dell’Etna posiada rozległe winnice koło Randazzo na północno zachodnich stokach Etny. Założył ją w 2008 roku inżynier z Palermo, Nino Bevilacqua, zafascynowany krajobrazem i terroir regionu.

Należący do kompanii teren rozciąga się na wysokości 650-850 m. Zgodnie z pomysłem założyciela, ukształtowany jest amfiteatralnie. Murki z kamieni, niczym poręcze na widowni, oddzielają strefy upraw charakterystycznej dla regionu czerwonej winorośli nerello mascalese od zagonów również czerwonej odmiany nerello cappuccio i szczepów międzynarodowych – czerwonego pinot nero czy białego chardonnay.

Patrząc na rzeki zastygłej lawy przecinające czarno szarymi pasmami zagony winorośli, trudno uwierzyć, że powulkaniczne gleby są nadzwyczaj żyzne. Jednak wystarczy się rozejrzeć, żeby to zrozumieć. Oprócz krzewów winorośli rosną tutaj dęby i kasztanowce z jadalnymi owocami. Jednak dla Terrazze dell’Etna podstawowe znaczenie ma produkcja wina, co wyraźnie podkreśla stylizowana kiść winogron w logo kompanii.

Gros produkcji bazuje na nerello mascalese. Nawet białe Ciuri jest wytwarzane z pozbawionych skórki gron tego czerwonego przecież szczepu. Podobnie jak delikatne, różowe Rosato. Portfolio kompanii dopełniają 3 czerwone wina: Cirneco wyrabiane w 100% z nerello mascalese, Carusu (nazwa oznacza chłopaka w sycylijskim dialekcie) z 20% dodatkiem nerello cappuccio i Cratere z 20% dodatkiem petit verdot. Powstają także 2 wina musujące (spumante). Oba wyrabiane metodą szampańską – Cuveé Brut z chardonnay i Rosé Brut z pinot nero z 10% dodatkiem nerello mascalese.


A passion for taste * L'emozione del saporeINFO
Terazze dell’Etna Randazzo (Località Bocca d’Orzo): www.terrazzedelletna.it

A passion for taste * L’emozione del sapore