Jest 2016 rok. 2062 włoskie restauracje 63 krajach legitymują się certyfikatem Ospitalità Italiana. To znaczy, że szefowie ich kuchni znają doskonale arkana kuchni słonecznej Italii, a menedżerowie sprowadzają włoskie produkty. To rekomendacja, gwarancja, że w oznaczonym tym logo lokalu zjemy rzeczywiście “po włosku”.

Włoska kuchnia już po raz drugi w naszej historii święci triumfy w Polsce. Pasty i risotta, parmezan i oliwa z oliwek używana niemal do wszystkiego – od smażenia po sałatki, podbiły menu polskich restauracji. Ze sklepowych półek włoskie wina bezlitośnie wyparły, królujące tam wcześniej trunki z Francji. Ba, włoskie smakołyki i napoje zawitały pod strzechy. Mówiąc szczerze z włoską kuchnią, zwłaszcza te przygotowywane w domu potrawy, najczęściej nie mają wiele wspólnego, ale inspiracja jest oczywista.

Historia zatoczyła koło po 500 latach. Pierwszej bowiem rewolucji w naszej kuchni dokonała małżonka Zygmunta Starego, królowa Bona. Pochodziła z dumnego rodu Sforza, i do Polski jechała jak na wygnanie. Aby podtrzymać kontakt z rodzinną ziemią przywiozła z Bari między innymi kucharzy i receptury, nie mówiąc o tym, że zadbała o stałe dostawy włoskich produktów oraz wprowadzenie ich do upraw w królewskich ogrodach. Za królewskim wzorem poszli związani z dworem magnaci, szlachta, a na końcu nawet szaraczkowie. I zestaw warzyw, bez których nie wyobrażamy sobie przygotowania tak popularnej zupy jak rosół, nazywamy włoszczyzną.

Triumf włoskiej kuchni na przełomie XX i XXI w. nie jest jedynie polskim zjawiskiem. Tak dzieje się na całym świecie. Niestety nie wszystkie “włoskie” potrawy trafiają przez żołądek do serca konsumentów. W tej sytuacji, wobec erupcji lokali serwujących pasty, pizze i inne dania oparte o receptury lub wzorce ze słonecznej Italii, instytucje odpowiedzialne za promocję jej wizerunku, wzięły się do roboty. Między innymi przyznając certyfikat.

W 2016 roku logo Ospitalità Italiana otrzymało 11 włoskich restauracji w Polsce.

ospitalita-italiana

Co trzeba zrobić żeby go otrzymać? Zasady są proste. Restauracja może się legitymować włoskim certyfikatem pod warunkiem, że serwuje rzeczywiście dania włoskiej kuchni, to znaczy korzysta z typowych włoskich produktów, bazuje na regionalnych recepturach i gwarantuje jakość poprzez bezpośrednie związki kucharzy i menedżerów z Italią.

Rekomendacją Ospitalità Italiana legitymuje się dziś 9 restauracji warszawskich, 1 krakowska i 1 wrocławska (www.italianfoodxp.it).

 

Corleone
Ul. Poselska 19, KRAKÓW

DELIZIA Ristorante Italiano
Ul. Hoża 58/60, WARSZAWA

Focaccia
Ul. Senatorska 13/15, WARSZAWA

Incanto
Ul. Kobielska 6, WARSZAWA

L’Olivo
Ul. Żelazna 59A, WARSZAWA

Piccola Italia
Ul. Sierpnia 46, WARSZAWA

Restauracja Sardynia
Ul. Oboźna 9, WARSZAWA

San Lorenzo
Al. Jana Pawła II 36, WARSZAWA

SpaccaNapoli
Ul. Świętokrzyska 30, WARSZAWA

Trattoria Pizza Calabria
Ul. Warszawska 58C/34, WARSZAWA

Vivere Italiano vino – pizza – cucina
Ul. Ofiar Oświęcimskich 21, WROCŁAW