Czy słyszeliście, że w Karyntii, w ośrodku Turracher Höhe, pobyt gościom uprzyjemniają kamerdynerzy? Latem i zimą.

Elmar Ebner jest jednym z nich. Latem występuje w służbowym stroju, łączącym akcenty folklorystyczne z dworskimi. Podaje owoce i drinki. Zimą też, tylko strój zmienia na odpowiedni do pory roku, bo cieplejszy, a jeżdżąc na nartach nosi także kask. Najczęściej pojawia się jednak w umówionych miejscach na Snowmobilu wyposażonym w barek, z którego serwuje Prosecco i smakołyki. Latem Almbutler (kamerdyner na hali) jest przewodnikiem, który ułatwia docieranie do miejsc pięknych i ciekawych. Zimą, jako Pistenbutler (kamerdyner stokowy), towarzyszy narciarzom na trasach.

Elmar Ebner - kamerdyner klienta z ośrodka Turracher Höhe, fot. Paweł Wroński

Elmar Ebner – kamerdyner klienta z ośrodka Turracher Höhe w Karyntii, fot. Paweł Wroński

Grupa. w której pracuje Elmar działa od 16 lat. Ich usługi związane były przez dłuższy czas jedynie z konkretnymi hotelami. Zbliżający się sezon zimowy (2016/2017) będzie czwartym z kolei, w którym działają w otwartej, komercyjnej formule. Teraz hotele i touroperatorzy, a nawet indywidualni klienci mogą ich wynająć, ważne żeby dokonać rezerwacji do godziny 13.30 dnia poprzedniego. W swojej zimowej ofercie Butlerzy mają takie programy jak poranna jazda na nartach. Ten program określany mianem porannego tria, pozwala rozpocząć dzień na śniegu zanim jeszcze pojawią się inni narciarze. Trzeba tylko wstać rano żeby o 7.30 wyruszyć na szlak i po 45-minutowym spacerze dotrzeć do górskiego schroniska na śniadanie. A potem w asyście Pistenbutlera, można pośmigać po pustych jeszcze stokach przez półtorej godziny. O narty i ekwipunek nie trzeba się martwić, bo już czekają w schronisku. Butler zadbał o ich transport.


INFO
www.karyntia.pl
www.almbutler.at oraz www.turracherhoehe.com w zakładce <Butler>
Usługę Rent a Butler (Wynajmij kamerdynera) można zamówić przez Tourismusverein Turracher Höhe, mailowo (info@almbutler.at), bądź telefonicznie (+43 4275 8392-0).