Zdaniem synoptyków, zima 2016-2017 będzie długa i śnieżna. Zacierając z radości ręce, planujemy już wymarzone urlopy i weekendowe wypady. Również do polskich kurortów na południu kraju. Połączenia Polonusa pomogą zrealizować niejedno z tych marzeń.
Polonus oferuje regularne kursy autobusowe z Warszawy do Szklarskiej Poręby, Kudowy-Zdroju, Zakopanego, Krynicy-Zdroju i Ustrzyk Dolnych. Dzięki przystankom we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Kłodzku, Krakowie czy Rzeszowie dojedziemy nimi wygodnie i niezbyt drogo w każdy niemal zakątek Sudetów i Karpat. Nie tylko na kilka dni urlopu, ale również na weekend czy wybraną imprezę. Przecież zima to nie tylko białe szaleństwo, ale również szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych, w których warto wziąć udział.
1. Trasa: Warszawa – Szklarska Poręba
Kursy – tam: 2200 α0810; z powrotem: 2030 α0650
Na trasie: Wrocław i Jelenia Góra
Malownicza Szklarska Poręba jest bramą do Karkonoszy i Gór Izerskich. Na stokach widokowej Szrenicy (1362 m) kręcą się wyciągi, a wśród tras zjazdowych jest jedna z najdłuższych w Polsce nartostrad – „Lolobrygida”. Prowadzi spod odkrytego szczytu do miasteczka. Liczy 4400 m długości i pokonuje 602 m różnicy poziomów. Jakby w kontraście do popularnych wśród amatorów białego szaleństwa Karkonoszy Góry Izerskie wabią ciszą, spokojem, niemal dziewiczą naturą. Skromnie zagospodarowane, należą do rzadkich rejonów na świecie, w których światła elektryczne nie rozjaśniają nocy. Są więc idealnym miejscem do obserwowania nieba podczas romantycznych spacerów. Położona u ich podnóża Polana Jakuszycka jest mekką miłośników narciarstwa biegowego. Na koniec sezonu odbywa się tam słynny, otwarty dla amatorów, międzynarodowy Bieg Piastów. Zdobyte punkty liczą się do klasyfikacji Worldloppet, przyciągając do wyścigu sportową czołówkę narciarzy-biegaczy (najbliższa edycja: 3-5 marca 2017; www.bieg-piastow.pl). Korzystając z połączeń z Jeleniej Góry, dotrzemy do konkurenta Szklarskiej Poręby – Karpacza, oraz do wielu innych stacji w Kotlinie Jeleniogórskiej. Zaś w Cieplicach, usytuowanych na peryferiach Jeleniej Góry, połączymy wypoczynek z zabiegami dla zdrowia i urody.
2. Trasa: Warszawa – Kudowa-Zdrój
Kursy – tam: 0815 α1835; z powrotem: 0835 α1855
Na trasie: Wrocław, Kłodzko, Duszniki-Zdrój i Polanica-Zdrój
Kudowa, Duszniki i Polanica są gwiazdami pierwszej wielkości w konstelacji kurortów Kotliny Kłodzkiej. Nie oznacza to wcale, że pobyt w nich ogranicza się jedynie do popijania wód mineralnych i leczenia dolegliwości. Te piękne miejscowości z zabytkowymi obiektami i długimi tradycjami leczniczymi tętnią życiem. Są w nich restauracje, kawiarnie, dyskoteki i SPA. W pobliżu działają niewielkie, acz dobrze znane amatorom białego szaleństwa stacje narciarskie, choćby w Zieleńcu czy na stokach Czarnej Góry. Ba, można stąd wyruszyć na długie zimowe wycieczki i zdobyć potężny Śnieżnik albo przejść się spacerem na Wielką Sowę, by ze zbudowanej niegdyś ku czci Bismarcka kamiennej wieży popatrzeć na zasypany śniegiem świat. Zajrzeć do Jaskini Niedźwiedziej albo zwiedzać imponujące bastionowe twierdze wzniesione w czasach pruskich w Kłodzku i Srebrnej Górze.
Korzystając z autobusów Polonusa, dotrzemy do stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia. Obejrzymy słynną Panoramę Racławicką albo udamy się na koncert do Hali Stulecia, która w Sylwestra zamieni się w największy w Polsce klub disco. Pod jej kopułą odbędzie się bodaj najhuczniejsza w Polsce noworoczna zabawa. Przy muzyce z lat 80. i 90., w imponującej świetlnej scenografii z efektami laserowymi i teledyskami gwiazd muzyki pop z niezwykłymi wizualizacjami, wyświetlanymi na największym w kraju ekranie multimedialnym (początek: 31 grudnia, godz. 2000;
www.halastulecia.pl).
3. Trasa Warszawa – Zakopane
Kursy: tam: 0730 α1545; z powrotem: 830 α1700
Na trasie: Kraków, Myślenice, Nowy Targ
Dojazd do Zakopanego otwiera przed mieszkańcami centralnej Polski bajeczny podtatrzański świat. Nie tylko otoczone legendą, więc siłą rzeczy zatłoczone Zakopane, ale również cieszące się nie mniejszą popularnością Białkę i Bukowinę Tatrzańską, kameralne Murzasichle, Małe Ciche, czy niezbyt odległe od Zakopanego wioski rozsiane u stóp Gorców i Pienin. Otwarcie kąpielisk termalnych w Białce, Bukowinie, Szaflarach, Ludźmierzu i przy hotelu „Kasprowy” w Zakopanem poszerzyło możliwości après-ski o ciepłe kąpiele, których jeszcze niedawno mogliśmy zażyć dopiero za słowacką miedzą. Zimowy wypoczynek na Podtatrzu to także niezapomniane wrażenia z przykrytych czapami śniegu przepięknych drewnianych kościołów gotyckich w Dębnie Podhalańskim, Harklowej czy Łopusznej.
Widoki na zamki w Niedzicy i Czorsztynie, zastygłe na brzegach skutego lodem Jeziora Czorsztyńskiego w oczekiwaniu wiosny. To także szansa na wizytę w stolicy Podhala w momencie, gdy cały świat zwraca oczy na Zakopane – podczas kolejnej edycji prestiżowych zawodów sportowych zaliczanych do Pucharu Świata w Skokach Narciarskich (20-22 stycznia 2017; www.worldcup-zakopane.pl). To wydarzenie dużego kalibru cieszy się świetnymi recenzjami w kraju i na świecie, a towarzyszą mu liczne imprezy ze smakiem i folklorem w tle. Preferujących atrakcje kulturalne zainteresuje zapewne Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych, który odbywa się w Zakopanem na przełomie grudnia i stycznia, oraz bogaty repertuar Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Kursy autobusów Polonusa to także alternatywa wobec kolei i własnego samochodu, by dotrzeć do Krakowa i obejrzeć misternie wykonane przez artystów i rzemieślników szopki bożonarodzeniowe.
4. Trasa: Warszawa – Krynica-Zdrój
Kursy: tam: 800 α1700 i 2030 α05:35;
z powrotem: 910 α1755 i 1900 α0420
Na trasie: Tarnów, Nowy i Stary Sącz, Rytro, Piwniczna-Zdrój, Żegiestów-Zdrój i Muszyna (postoje w kolejnych podbeskidzkich uzdrowiskach tylko podczas kursów nocnych)
W klimacie Krynicy splata się urok starego, pełnego zabytkowych budowli uzdrowiska z nowoczesną infrastrukturą wypoczynkową. Symbolem tej dawnej Krynicy jest deptak z Muzeum Nikifora, nowej – luksusowe SPA prowadzone pod szyldem Dr Irena Eris. Spacerując po Krynicy, można się raczyć pitnym miodem na gorąco z pobliskiej Kamiannej, odwiedzać kawiarnie, w których bywał niegdyś Jan Kiepura, a także dystyngowane gwiazdy ekranu z okresu II Rzeczypospolitej. Sportowe ambicje można realizować na stokach Jaworzyny Krynickiej lub w pobliskich ośrodkach Dwie Doliny (bo wyciągi na grzbiet prowadzą zarówno z Wierchomli Małej, jak i Szczawnika) albo na Obidzy koło Piwnicznej. W okolicy zachowało się sporo używanych dziś jako kościoły, dawnych greckokatolickich cerkwi. Na wchodzących do nich spoglądają hieratyczni wschodni święci. A drewniane bryły tych świątyń komponują się doskonale z beskidzkim krajobrazem. Od nostalgicznej i sielskiej scenerii odbiega atmosferą impreza, którą rozpocznie się w tym roku krynicki grudzień. Podczas Finału Wyborów Miss Polski będzie można podziwiać dziewczęta konkurujące o tytuł najpiękniejszej (4 grudnia 2016). Huczną imprezę zapowiadają gospodarze uzdrowiska w Sylwestra. Oprócz zabawy nocnej obiecują szeroki wachlarz imprez za dnia i w nocy. Ogniska, biesiady, zawody sportowe, bale, koncerty. Do sztandarowych pozycji sylwestrowego programu należą zabawa z DJ-em na krynickim Deptaku, Sylwester na nartach i Wycieczka na Jaworzynę z mszą na szczycie (www.atrakcjekrynicy.pl).
5. Trasa Warszawa – Ustrzyki Dolne
Kursy: 0845 α1835; z powrotem: 1215 α2150
Na trasie: także Rzeszów, Sanok i Lesko
Kursy na tej trasie obsłużą autobusy w barwach platformy Super PKS, do której właśnie przystąpiła spółka Polonus S.A. Nie zmieni to w żadnym wypadku standardu usług Polonusa, ale poszerzy jego ofertę, na przykład o nowe możliwości zakupu biletów. Pozostaje jedynie odpowiedź na pytanie – czy warto zimą pojechać w Bieszczady? Pytanie retoryczne. Jedyne w Polsce pasmo górskie należące do Beskidów Wschodnich odbiega bowiem krajobrazem od pozostałych fragmentów naszych Karpat. Stosunkowo niewielkie zaludnienie (poza kilkoma może miejscowościami nad Soliną) podsyca też i utrwala mit dzikich gór otaczający Bieszczady od lat. Nic więc dziwnego, że upodobali je sobie miłośnicy psich zaprzęgów i wielbiciele wypoczynku z dala od miejskiego gwaru. Ustrzyki Dolne są centrum jednej z najlepiej zagospodarowanych narciarsko stref Bieszczadów. Wyciągi znajdziemy też w głębi gór – w Ustrzykach Górnych i Wetlinie.
Tam także trafimy na bodaj największą atrakcję Bieszczadów – do Zachowawczej Hodowli Konia Huculskiego, działającej pod auspicjami Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Wołosatem koło Ustrzyk Górnych. Uratowanie tej oryginalnej rasy koni, wywodzących się – jak wskazuje nazwa – z terenów ukraińskich dawnej Rzeczypospolitej, jest zasługą naszych hodowców. Dziś hucuły rozprowadza się po całym świecie. Inteligentne, łagodne i wytrwałe świetnie sprawdzają się w hipoterapii dorosłych i dzieci, nadają się też do przejażdżek w siodle i furkami (www.bdpn.pl).
Mapa połączeń PKS Polonus oraz rozkłady jazdy i rezerwacja biletów: http://pkspolonus.pl
Bilety na przejazd autobusami Polonusa są dostępne przez internet. Z elektroniczną formułą wiąże się szereg udogodnień dla pasażerów. Po pierwsze, możemy wybierać miejsce, podobnie jak w kinie. Wolne fotele widoczne są na diagramie. Założenie konta użytkownika otwiera szerokie możliwości zarządzania rezerwacją, włącznie ze zmianą daty przejazdu, bez żadnych dodatkowych opłat. Trzeba tylko pamiętać, by dokonać zmiany najpóźniej na godzinę przed odjazdem autobusu, na który kupowaliśmy bilet.