To doskonały pomysł na turystyczny wyjazd za granicę. Powodów ku temu jest wiele: bogata i bardzo różnorodna oferta, bliska odległość oraz dobra współpraca sąsiedzka z graniczącymi województwami: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim.

Prezentacji potencjału turystycznego tego landu służyła konferencja dla mediów, zorganizowana przez Niemiecką Centralę Turystyki w Warszawie na początku grudnia 2016 r. Zbiegło się to z dwoma jubileuszami, przypadającymi w tym okresie: 25-leciem Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec (wszedł w życie 16 stycznia 1992 r.) i 10-leciem polsko-niemieckiego projektu Partnerstwo Odry. Jest to utworzona w 2006 r. nieformalna sieć kooperacyjna czterech województw Polski oraz czterech wschodnioniemieckich landów, służąca głównie pogłębieniu powiązań politycznych i gospodarczych. W zakresie turystyki projekt jest realizowany przez Polską Organizację Turystyczną i Niemiecką Centralę Turystyki wraz z lokalnymi ośrodkami turystyki po obu stronach granicy pod hasłem „Granice dzielą – Odra łączy”. Celem programu jest tworzenie turystycznych produktów transgranicznych oraz ich marketing i pogłębianie stosunków sąsiedzkich.

Więcej na temat tego projektu na stronach: www.germany.travel/pl/ms/grenzbroschuere/

Podjęte działania przynoszą konkretne efekty. W 2016 r. Polacy byli najliczniejszą grupą wśród turystów zagranicznych, zanotowano 163 000 wykupionych przez nich noclegów, co stanowi trzykrotny wzrost w porównaniu do 2007 r. Ulubionymi tematami naszych rodaków są: kultura, pałace i ogrody, wycieczki rowerowe, zakupy, wellness oraz MICE, a najpopularniejsze atrakcje to Poczdam i Tropikalny Park Rozrywki „Tropical Islands” (największy na świecie rosnący wewnątrz budynku las tropikalny). Kilka miesięcy temu została tu otwarta nowa strefa na wolnym powietrzu AMAZONIA, czynna przez cały rok. Główną atrakcją jest sztuczna rzeka Whitewater River o długości 250 metrów. Do Brandenburgii jeździmy chętnie nie tylko turystycznie. Dużo jest odwiedzin do rodzin i znajomych, ponieważ mieszka tu ca 13 000 Polaków. Popularnością cieszy się prowadzony przez nich portal „Brandenburgia po polsku”.

Prezentacja oferty turystycznej
W konferencji wzięli udział goście: dr Dietmar Woidke – premier Brandenburgii i koordynator rządu federalnego ds. współpracy niemiecko-polskiej, Dieter Hütte – prezes zarządu TMB – Organizacji Turystycznej Brandenburgii, Martin Fennemann – dyrektor marketingu zagranicznego TMB, Anne Biernath – rzeczniczka Fundacji „Pruskie Zamki i Ogrody”, Michał Rydz – przedstawiciel Biosfery Poczdam i Klara Piwnicka-Hensche – reprezentantka Brandenburgii w Polsce.
Właśnie jej przypadła rola prezentacji bogactwa walorów turystycznych tego landu, wyjątkowego pod wieloma względami.
Brandenburgia – razem z położonym w samym centrum landu – Berlinem, który jako stolica Niemiec stanowi odrębną jednostkę administracyjną, tworzy również strategiczny obszar pod względem gospodarczym i komunikacyjnym, co ma również duży wpływ na rozwój turystki.

Natura
Jest to najzasobniejszy w wodę land w Niemczech, posiadający 3 000 jezior i ponad 30 000 km dróg wodnych. Szprewald nazywany jest przyrodniczym rajem w sercu Brandenburgii z powodu urokliwych wodnych labiryntów (o dł. ca 1 000 km), po których przejażdżka łodzią jest wyjątkowym przeżyciem. W tutejszym rezerwacie biosfery zadomowiły się liczne zagrożone liczne zagrożone gatunki zwierząt i roślin.
Park Przyrody Westhavelland, wtopiony w nizinę Dolnej Haweli, to natura bez granic. Jest to największy, połączony obszar podmokły w zachodniej Europie Środkowej. Miłośnikom przyrody pozwala odkrywać ponad 50 gatunków ptaków, w dobrze przygotowanych punktach obserwacyjnych.
Kolejna propozycja dla pływaków, kajakarzy i miłośników przyrody to Park Krajobrazowy Jeziora Marchii Wkrzańskiej, łagodnie pagórkowaty teren z licznymi lasami i 200 lśniącymi jeziorami o krystalicznie czystej wodzie. Bardzo szczególną tutejszą atrakcją jest spływ tratwą zgodnie z kilkusetletnią tradycją flisacką. Na tratwie można spędzić z rodziną nawet całe wakacje.
Brandenburgia posiada także świetne warunki do uprawiania turystyki rowerowej w postaci 7 000 km ścieżek rowerowych. Na uwagę zasługuje szlak rowerowy o długości 100 km wzdłuż rzek: Odra-Szprewa-Dahme. Wrotkarzy i rolkarzy na pewno zainteresuje jedyna w całej Europie siatka dróg Flaeming Skate o łącznej długości 200 km.
Atrakcją zapewniającą dużo emocji na pewno jest „Baumkronenweg” – szlak biegnący nad koronami drzew na wysokości 23 m, o długości 320 m. Pięć platform widokowych jest zlokalizowanych na wysokości 40 m. Konstrukcja została otwarta we wrześniu 2015 r. na 200 hektarowym obszarze szpitalno-sanatoryjnym posowieckiego szpitala wojskowego, największego poza terenem dawnego ZSRR.

Dobra kultury
Stolicą Brandenburgii jest Poczdam. Miasto posiada wiele wyjątkowych zabytków, wpisanych na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO już w 1990 r. Należą do nich – zespół parkowo-pałacowy Sanssouci, siedemnaście pałaców, m.in.: Cecilienhof, Charlottenhof, Lindstedt, Marmurowy, a także Kolonia Rosyjska Alexandrowka, która jest osiedlem drewnianych domów w stylu rosyjskim z początku XIX w. W Poczdamie znajduje się także największy zabytek architektury niderlandzkiej w całej Europie w postaci „Dzielnicy Holenderskiej”. Mieszczą się tutaj 134 zabytkowe wille, pochodzące z pierwszej połowy XVIII wieku.
Na liście UNESCO jest także neogotycki zamek Babelsberg z XIX w. W pobliżu ma swoją siedzibę tematyczny park rozrywki „Park Filmowy Babelsberg”, zlokalizowany obok jednych z najstarszych studiów filmowych świata. Można tu się zapoznać z tajnikami filmowego rzemiosła jak i skorzystać z doskonałej oferty rozrywkowej: codziennie pokazy na żywo, spektakularne show kaskaderów filmowych, show telewizyjne, wielowymiarowe seanse w kinach 4D i XD oraz symulacja akcji w łodzi podwodnej. A poza tym wystawy, dekoracje, place zabaw.
Godnym polecenia, nie tylko dla miłośników przyrody, jest obiekt Biosfera. Na jego funkcję został zaadoptowany dawny hangar (7 000 m²), gdzie niegdyś montowano sterowce Zeppeliny. Znajduje się tu dżungla z bardzo wiernie odtworzonym klimatem lasów równikowych, ich temperaturą i wilgotnością powietrza. Rośnie tu ponad 20 000 roślin i żyje 100 gatunków ptaków, gadów i płazów. Trasa zwiedzania wiedzie także m.in. do motylarni, na szlak wśród koron drzew oraz do wystawy „Aquasphäre”, poświęconej przyrodzie mórz tropikalnych. Działalność Biosfery służy także promowaniu idei ochrony środowiska.
Ofertę przedstawił z wielką pasją Michał Rydz – odpowiedzialny za promocję w Polsce. Zwrócił uwagę, że jest strona Biosfery w języku polskim. Dotyczy to zresztą stron internetowych wielu atrakcji turystycznych w Brandenburgii, co znacznie ułatwia Polakom zapoznanie się z ofertą i skorzystanie z niej.
Cała Brandenburgia liczy ponad 500 pałaców i dworów, będących spuścizną po epoce królów i szlachty. Wiele z nich zasługuje na szczególną uwagę, ze względu na ich wartość historyczną, kulturową, pełnione obecnie funkcje muzeów, sal wystawowych, placówek kultury.

 

Digitalaufnahme

Rozstrzygnięcie konkursu
Na zakończenie konferencji wręczono dziennikarzom nagrody w konkursie, organizowanym przez Niemiecką Centralę ds. Turystyki po raz drugi na najciekawsze publikacje o atrakcjach turystycznych Niemiec w 2016 r. Wpłynęło 30 tekstów od 22 autorów.
Najwyżej został oceniony artykuł pt. „Saksońska Szwajcaria” Grzegorza Dzięgielewskiego z magazynu „Podróże”. Otrzymał on czek w wys. 10 tys. zł. Druga nagroda została przyznana Grażynie Saniuk z magazynu „Twój Styl” za artykuł „Brandenburgia. Wszystko płynie”. Trzecie miejsce zajął Szymon Nitka z magazynu „Rowertour” za artykuł „Rowerowe Niemcy. Północna Brandenburgia”. Wyróżnieni odebrali zaproszenia na weekend do Poczdamu i do Brandenburgii. Gratyfikacje zwycięzcom wręczał dr Dietmar Woidke i Tomasz Pędzik – Dyrektor Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce.
Organizacja takiego konkursu na pewno powoduje wzrost zainteresowania dziennikarzy produktami turystycznymi Niemiec i tym samym dobrze służy ich promocji.  

www.brandenburg-tourism.com
tekst: Maria Fudała 

Zdjęcie nr 1: Pałac Sanssouci w Poczdamie
Żródło: Niemiecka Centrala Turystyki

Zdjęcie 2:
Źródło: Niemiecka Centrala Turystki w Warszawie
Na zdjęciu: Klara Piwnicka-Hensche

Zdjęcie 3:
Źródło: Filmpark Babelsberg GmbH
Fotograf: Frank Mathwig

Zdjęcie 4:
Źródło: Tourismusverband Spreewald
Fotograf: mosta

Zdjęcie 5:
Źródło: Niemiecka Centrala Turystki w Warszawie
Na zdjęciu: Zwycięzcy konkursu