Świdnica to prawdziwa perełka Dolnego Śląska. Leży na szlaku turystycznym pomiędzy Wrocławiem  a zamkiem Książ i może pochwalić się niezwykłymi zabytkami. Do najcenniejszych należy słynny Kościół Pokoju oraz miejscowa katedra.  

Tradycje piwowarskie i kupieckie
W średniowieczu Świdnica była jednym z największych i najzamożniejszych miast na Dolnym Śląsku. Słynęła ze znakomitego piwa, a tzw. piwnice świdnickie, w których można było skosztować tego trunku, powstały w wielu europejskich miastach. Jedna z nich do dziś funkcjonuje we Wrocławiu, choć serwuje już trunki z innych browarów. W Świdnicy odbywały się też liczne jarmarki, dzięki którym miasto  szybko się bogaciło. O kupieckich tradycjach Świdnicy przypomina Muzeum Dawnego Kupiectwa mieszczące się w dawnym ratuszu na Rynku. Wśród eksponatów są m.in. kasy sklepowe, wagi, mechaniczne kalkulatory.

„Czerwony Baron” i twórca bramy brandenburskiej
W późniejszych wiekach swoje rodzinne domy mieli tu słynny as lotnictwa z czasów I wojny światowej Manfred von Richthofen zwany „Czerwonym Baronem” oraz twórca bramy brandenburskiej Carl Gothard Langhans.

Nastrojowa starówka
Choć piwa nie warzy się tu już od wieków, przypominają o tym stojące w rynku stare kamienice z szerokimi portalami, które ułatwiały transport beczek. Teraz są w nich nastrojowe puby, w których można miło spędzić wieczór. Historia łagodnie obeszła się z miastem, dzięki czemu tutejsza starówka zachowała się w doskonałym stanie, a wielu porównuje ją do toruńskiej i krakowskiej. Każdy z budynków ma swoją historią. W jednej z kamienic, jak mówi legenda, mieszkał na przykład bazyliszek do złudzenia przypominający tego z Warszawy. Jeśli chcemy lepiej poznać okolicę, warto wejść na ratuszową wieżę, skąd przy dobrej pogodzie możemy zobaczyć nawet Wrocław. Co ciekawe, wybudowano ją zaledwie kilka lat temu w miejscu starej, która runęła w 1967 roku. Przypomina nieco tę zabytkową, ale jest od niej szersza, a na szczyt można wjechać windą.

Największa drewniana świątynia w Europie
Wizytówką miasta  jest XVII-wieczny Kościół Pokoju wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To największa drewniana świątynia w Europie, która może pomieścić około 7,5 tys. osób. Powstała na mocy pokoju westfalskiego zawartego po wojnie trzydziestoletniej, kiedy miejscowi protestanci uzyskali prawo wzniesienia trzech kościołów na Dolnym Śląsku. Musiały one jednak powstać poza murami miast i być zbudowane z nietrwałych materiałów, takich jak drewno, glina i piasek. Wnętrze kościoła po prostu zachwyca swym barokowym wystrojem wyczarowanym z drewna. Wzrok zwiedzających przyciągają zwłaszcza organy, ołtarz główny i ambona. Koniecznie trzeba też zobaczyć katedrę św. Stanisława i św. Wacława z najwyższą na Śląsku wieżą o wysokości 101,5 metrów. Jest ona piąta co do wielkości w Polsce i zalicza się ją do „Dziesięciu pereł Dolnego Śląska”. Ogromne wrażenie robi zwłaszcza barokowy ołtarz główny. Innym cennym zabytkiem jest poliptyk z 1492 r. ze sceną Zaśnięcia Matki Bożej, wykonany prawdopodobnie przez ucznia Wita Stwosza.