Gmina Szaflary położona jest w samym sercu Podhala, pomiędzy Tatrami, Gorcami, torfowiskami orawsko-nowotarskimi oraz Pieninami, nieopodal trzech parków narodowych: Gorczańskiego, Tatrzańskiego i Pienińskiego. Oferuje także bogactwo walorów przyrodniczych w postaci urozmaiconych terenów rekreacyjnych.

Atrakcje dla aktywnych
Niewątpliwą atrakcją są zlokalizowane na terenie gminy dwa obiekty geotermalne, gdzie można odprężyć się po sportowych zmaganiach. Gmina posiada także szeroko rozbudowaną sieć szlaków rowerowych i pieszych łączących się z trasą okalającą Tatry, tzw. Szlakiem wokół Tatr. Kolarze i inni sportowcy znajdą tu raj na ziemi. Zimą trasy te są wykorzystywane jako trasy do narciarstwa biegowego, na których trenują amatorzy i zawodnicy przygotowujący się do licznych zawodów rangi mistrzowskiej
i amatorskiej w tym także corocznego Biegu Podhalańskiego. Z uwagi na położenie stanowi doskonałe miejsce do różnorakich treningów sportowych i wyczynowych.

Kontakt z przyrodą
Tereny, na których położona jest gmina Szaflary, pozwalają na uprawianie różnych form turystyki poznawczej. Kontakt z przyrodą jest celem poszukiwań wielu osób mieszkających w większych miastach i niedoświadczających tego na co dzień. Teren ten obfituje w rozmaite stanowiska i okazałości geologiczne i przylega bezpośrednio do Skałki Rogoźnickiej wpisanej na Listę UNESCO. Od strony wschodniej wart odwiedzenia jest ścisły rezerwat przyrody Bór na Czerwonem przez który zimą biegną profesjonalnie przygotowane narciarskie trasy biegowe. Można też wybrać się na położoną w gminie górę Ranisberg, której nazwa, według miejscowej legendy, wywodzi się od nazwiska generała szwedzkiego, który miał jakoby uprowadzić jedną z córek sołtysa maruszyńskiego. Na wierzchołku góry znajduje się krzyż upamiętniający 500-lecie Bitwy pod Grunwaldem, wzniesiony w 1910 roku przez mieszkańców Szaflar.

Imprezy góralskie
Zimą organizowana jest Parada Gazdowska z widowiskowymi wyścigami kumoterek, przyciągająca rzesze widzów i miłośników koni.

Regionalna kuchnia
Bogactwo smaków regionalnej kuchni, której można zakosztować w licznie usytuowanych tutaj karczmach, sprawia, że każdy smakosz znajdzie coś dla siebie. Mnogość gospodarstw agroturystycznych umożliwia odpoczynek w warunkach wiejskich, tak różnych od wielkomiejskiego zgiełku. Bardziej wymagającym gościom można polecić liczne pensjonaty, wyposażone niejednokrotnie w restauracje na wysokim poziomie, gabinety SPA czy siłownie.

Niesamowite możliwości, niespotykane widoki i bogactwo kultury regionalnej to wszystko tylko w gminie Szaflary w Sercu Podhala.