Mapa sztuki współczesnej miasta została przesunięta w ostatnich latach i rozciąga się teraz daleko od centrum miasta.

Od wschodu na zachód i od północy na południe Wielki Paryż tętni życiem kulturalnym i artystycznym. Przygotuj się na nowe odkrycia, niespodzianki, emocje i fascynacje na niezarejestrowanych wystawach i centrach sztuki dzięki specjalistycznym programom, które każdy może cieszyć się. To świetna okazja, aby zapukać do drzwi kolektywu artystów lub podziwiać wspaniałe dzieła in situ – z których większość prawdopodobnie nigdy nie istniała. W Wielkim Paryżu jest tak wiele nowych miejsc do odkrycia!

CENTRALNY PARYŻ: HISTORYCZNE SERCE SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

W centrum Paryża znajduje się wiele wartych zobaczenia miejsc sztuki współczesnej. Od muzeów po fundacje, galerie, centra sztuki i powierzchnie wystawowe, Paryż jest oszałamiającą wizytówką tej wielowymiarowej sceny sztuki współczesnej.

Wśród wielu muzeów nie przegap Centrum Pompidou, w sercu stolicy, dalej na zachód, Muzeum Sztuki Współczesnej Paryża, którego stałe zbiory i duże wystawy czasowe stanowią idealny sposób na odkrycie najlepszy w sztuce XXI wieku. Od 2002 r. Największe w Europie centrum sztuki współczesnej, Palais de Tokyo, bada wszystkie aspekty współczesnej sceny twórczej, od rzeźby, malarstwa i projektowania po modę, wideo i kino. Fundamenty takie jak Fundacja Louisa Vuittona i Fundacja Cartiera również odcięły imponującą postać w artystycznym krajobrazie miasta. Stolica jest także domem dla wspaniałych przestrzeni wystawienniczych, w tym Galerii Narodowych Wielkiego Pałacu i Jeu de Paume, poświęconych fotografii i wizerunkowi.

Przez cały rok kalendarz sztuki w Paryżu jest wypełniony ważnymi wydarzeniami międzynarodowymi, w tym FIAC (Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej), ale także Art Paris Art Fair, Paris Photo, Monumenta i White Night, które przekształca Miasto Światła w giganta plac zabaw (i poligon!) dla współczesnych artystów tylko na jedną noc.

KREATYWNOŚĆ JEST NA ZACHODZIE

Galerie, muzea i fundacje na zachodzie Paryża stanowią doskonałą wizytówkę sztuki współczesnej, co czyni ją idealnym miejscem. Zacznij w La Defense, spacerując po największym francuskim współczesnym muzeum sztuki na świeżym powietrzu – Paris The Defense Art Collection – i jego eklektycznej mieszance 69 dzieł sztuki, w której wielkie nazwiska w sztuce współczesnej (Miro, Calder i tym podobne) François Morellet, Richard Serra i Jean-Pierre Raynaud łączą się ze współczesnymi artystami Aby być na bieżąco z najnowszymi trendami, odwiedź jeden z wielu centrów sztuki na zachodzie Paryża: Galerię Edouarda-Maneta w Gennevilliers, Kostkę w Issy-les-Moulineaux, Centrum Sztuki Współczesnej Chanot (CACC) w Clamart , Taras w Nanterre, Dom Sztuki w Malakoff, między innymi.

W Sèvres miasto Ceramics, znane na całym świecie ze wspaniałych kolekcji ceramiki, od starożytności po dzień dzisiejszy, ma również swój wzrok skierowany ku przyszłości i regularnie gości wystawy sztuki współczesnej. Fundacja The Arp położona jest na obrzeżach lasu Clamart. Jean Arp i Sophie Taeuber dzielą się tą stroną. Dla zaskakującego doświadczenia artystycznego, nie przegapcie Mastaba 1 autorstwa Jean-Pierre’a Raynauda w La Garenne-Colombes. Niełatwo jest opisać tę niezwykłą przestrzeń, która jest domem artysty, unikalnym dziełem sztuki i muzeum, które wszystko zlało się w jedno. Zbudowany w 1986 roku, jest dziełem Jean-Pierre’a Raynauda, ​​jednego z największych artystów wizualnych we Francji. Raynaud stworzył słynny złoty garnek, który stoi dumnie poza Centrum Pompidou przez ponad dziesięć lat, zanim został przeniesiony na taras na 6 piętrze. Tęskniłeś? Żaden problem! Możesz zobaczyć czerwoną wersję tej monumentalnej rzeźby w Mastaba 1.

ŚWIĘTO PÓŁNOCNO-WSCHODNIE

Kolejnym ośrodkiem działalności artystycznej, na północny wschód od Paryża, są jedne z najlepszych współczesnych galerii sztuki, przestrzeni wystawienniczych, centrów sztuki i rezydencji artystów w regionie Ile-de-France. W tej dzielnicy miało swoje korzenie kilka wiodących dzieł sztuki, w tym Plateau (19) w 2002 r. I Centquatre (19) w 2008 r. Artystyczny tygiel, największe na świecie galerie i handlarze dzieł sztuki, w ostatnim czasie zajęli także północno-wschodnią drogę. lata: w 2012 roku Galeria Thaddeus Ropac przeniosła się do warsztatu kotlarstwa w Pantin, mieście o nazwie “New Brooklyn” amerykańskiego dziennika The New York Times Larry Gagosian otworzył w tym samym roku swoją drugą galerię w Le Bourget.

W sąsiedniej gminie znajduje się kilka współczesnych centrów sztuki, w tym Galeria w Noisy-le-Sec, The 116 w Montreuil i Laboratoires d’Aubervilliers. Są zjednoczeni celem wprowadzenia sztuki współczesnej i wzornictwa do szerszej publiczności. Inne przestrzenie mają bardziej interdyscyplinarne podejście, w tym La Maison Populaire w Montreuil i Mains d’Œuvres w Saint-Ouen. Na marginesie klasycznego obiegu sztuki sztuki kreatywne pojawiają się w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach. Wolne porywające przestrzenie hybrydowe, z którymi eksperymentują. Wśród najlepiej znanych jest 6B, przestrzeń, w której sztuka jest tworzona i wyświetlana w biurowcu w Saint-Denis. The Shakirail i Villa Belleville, w 18 i 20 arrondissements, podczas gdy Briche w Saint Denis i Villa Mais d’Ici en Aubervilliers jak The Gardens of Alice w Montreuil i The Halle Papin in Pantin.

Północ i wschód Paryża łączy przeszłość i teraźniejszość z pokazami sztuki współczesnej, w których najmniej się tego spodziewasz. Na przykład w Muzeum Sztuki i Historii w Saint-Denis odbywają się wystawy sztuki współczesnej, w tym Chapel Video. W Archiwum Narodowym w Pierrefitte-sur-Seine można również podziwiać współczesne prace Antoniego Gormleya, Susanny Fritscher i Pascal Convert, wyprodukowane w ramach projektu “1% artystyczny”.

More info on contemporary art in the north-east

More info on alternative creative spaces in the north-east

SZTUKA NA POŁUDNIOWYM-WSCHODZIE

Południowy wschód od Paryża jest pionierem w świecie sztuki współczesnej. W roku 2005 Mac / Val (Musée d’Art Contemporain du Val-de-Marne) był pierwszym muzeum sztuki współczesnej, aby otworzyć drzwi ICT w południowo-wschodniej, w Vitry-sur-Seine – rewolucja w świecie sztuki w Paryżu , Dwanaście lat później hazard opłacił się, a muzeum – to ogromny sukces – doprowadziła do przebudzenia artystycznego w tej części miasta, gdzie niezliczone nowe przestrzenie, które sztuka współczesna OUVERT w ostatnich latach, w tym centrów artystycznych, galerii i wystawy przestrzenie. Bardzo aktywny.

Bardzo aktywny Dom Sztuki i Kultury Creteil (MAC) to multidyscyplinarna przestrzeń produkcyjno-wystawiennicza, która organizuje wydarzenia przez cały rok. centra sztuki współczesnej obszaru obejmują The Crédac w Ivry-sur-Seine i Domu Sztuki Bernard Anthonioz (MABA) w Nogent-sur-Marne. Niektóre miasta mają swoje własne galerie, takie jak Galeria Fernanda Légera w Ivry-sur-Seine i Galeria Jean Collet w Vitry-sur-Seine. Odlewnia w Fontenay-sous-Bois, Anis Gras, miejsce drugie w Arcueil, Teatr Station w Vitry-sur-Seine, a fabryka Hollander w Choisy-le-Roi, są jednymi z rezydencji i zbiorowych utworzonych przez artystów na południowym wschodzie.

Briqueterie, centrum rozwoju choreografii w Vitry-sur-Seine, jest magnesem dla entuzjastów tańca. Obszar ten jest również rozpieszczany na powierzchnie wystawowe. W Fontenay-sous-Bois, przepięknym budynku rynku forma Baltard stylu, Halle Roublot ma-beens przekształcona w centrum kultury dla wystaw sztuki wizualnej. Fontenay ma również dwie przestrzenie wystawowe: LaGaleru i LaGaleru des Chemins.

Na południowy wschód od Paryża znajduje się również skansen. W ramach projektu “1% artystyczny”, Vitry-sur-Seine stanowi tło dla ponad 140 ogólnodostępnych dzieł sztuki, w tym kilku monumentalnych dzieł!

Współczesne wydarzenia artystyczne odbywają się także przez cały rok. Każdej wiosny, Dom Sztuki i Kultury w Créteil zorganizował multidyscyplinarny festiwal sztuki współczesnej o nazwie Exit. W lipcu nie pojedziemy na festiwal w Awinionie, który przekształca stację w teatr w Vitry-sur-Seine. Utworzony w 1999 roku, program trzytygodniowy obejmuje przedstawienia teatralne, pokazy taneczne, występy i wystawy sztuki wizualnej, wraz z rozmowy, koncerty, imprezy i workshops.In października, pop wzdłuż do generatora w Gentilly na festiwal sztuki roczna wydajność z Frasq jego muzyka, sztuki wizualne i taniec.