Czy chciałbyś poznać prawdziwe oblicze Dominikany? Jeśli tak – odwiedź północne wybrzeże. Czekają tam na Ciebie piękne, ciągnące się przez ponad 100 kilometrów plaże, cudowne wrażenia i dzika, fascynująca natura. Rafy koralowe wraz z ich barwnymi mieszkańcami, wraki statków i tajemnicze jaskinie przyciągają uwagę płetwonurków. Przedstawiamy państwu najbardziej znane kurorty sportowe tego karaibskiego kraju… raju 

Dominikana jest dla wielu osób synonimem bajecznych plaż I wakacji all-inclusive. Niespodzianka może jednak stać się jeszcze większa, kiedy tam dotrzecie… .

Nadmorski kurort Puerto Plata jest miastem zarządzającym całą prowincją. Tutaj także znajduje się międzynarodowe lotnisko. Nazwa Puerto Plata oznacza ‘srebrny port’. Została ona nadana miastu przez Krzysztofa Kolumba, którego zauroczyły i natchnęły srebrne odbicia gór w Oceanie.

Potencjał sportowy
Od północy, kraj ogranicza pasmo wysokich gór oraz kilkanaście parków narodowych. Czy lubisz spacerować, jeździć na rowerze lub konno? A może szukasz mocniejszych wrażeń? Skieruj się w stronę Gór Cordillera Septentrional. Możesz uprawiać rafting, wspinaczkę, paragliding lub jazdę na toboganach w sercu rezerwatu przyrody Damajagua. Rzeka wyrzeźbiła tutaj malowniczy kanon z 27 wodospadami, z których można skakać lub zjeżdżać wprost do krystalicznie czystej laguny.

Po wschodniej stronie znajdziemy miasteczko Cabrera z pobliską Dudu Lagoon. Według starej legendy, miasto zostało nazwane na pamiątkę wodza Indian – Dudu. Inna teoria sugeruje, iż nazwa ‘dudu’ pochodzi z języka hiszpańskiego i jest skróconą wersja wyrazu: ‘dudaba’, które miałoby oznaczać ‘zastanawianie się nad głębokością laguny’. Wiemy jednak na pewno, że jezioro powstało po zapadnięciu się jaskini i dzisiaj jego turkusowa woda przyciąga miłośników pływania, nurkowania i mocnych wrażeń z parków linowych. Jaskinia jest znana wśród fanów speleologii i nurkowania jaskiniowego.

Kiteboarding metropolis (Metropolia kiteboardingu)

Mekką sportów wodnych I relaksującego stylu życia jest miasteczko surferów Cabarete. Położone jest ono około pół godziny jazdy na wschód od Puerto Plata. Co roku, w lutym, odbywają się tutaj międzynarodowe zawody – Master of the Ocean (Mistrz Oceanu) – w kiteboardingu i windsurfingu.

Miejsca do nurkowania.
Dominikanę obmywają wody Oceanu Atlantyckiego od północy i Morza Karaibskiego od południa.  Na północy mamy więc idealne warunki do uprawiania sportów wodnych: nurkowania i pływania w sprzęcie ABC (snorkeling). W całym kraju znajduje się wiele miejsc, w których początkujący, średniozaawansowani i doświadczeni nurkowie mogą się delektować podwodnymi widokami i rozwijać swoje umiejętności.

Jedną z takich słynnych lokalizacji są ‘The Islands of Seven Brothers’ (Wyspy Siedmiu Braci) położone w Montecristi, na południowo-zachodnim wybrzeżu Dominikany. Wysepki znajdują się około 10 kilometrów od wyspy głównej, a wody je otaczające są pełne barwnego, podwodnego życia. Rafa koralowa ma tutaj tylko 3 metry głębokości, co czyni ją dogodnym miejscem obserwacji, szczególnie dla początkujących nurków.  Wyspy Siedmiu Braci są położone po stronie zawietrznej,  więc można tutaj nurkować nawet wtedy, gdy mocny wiatr wieje na głównej wyspie tworząc tam wysokie fale. Na Wyspach Siedmiu Braci można uprawiać prawie wszystkie wodne sporty, od snorkelingu poprzez nurkowania nocne, aż do nurkowania głębinowego. Region Montecristi obfituje także w piękne, malowniczo usytuowane dziewicze plaże. Klimat stwarza doskonałe warunki do życia dla przeróżnych gatunków ptaków, które pozwalają się obserwować.

Cayo Arena I Three Rocks, niedaleko Sosua,  to inne popularne miejsca do nurkowania. Trzy koralowe wieże, wyrastające z głębokości 9 metrów pod powierzchnią wody,  otoczone są piaszczystym dnem, stanowiącym naturalną ochronę dla koralowców.

Podróż w głąb historii
Gdybyście mieli ochotę odwiedzić miejsca związane z epoką kolonialną czy wiktoriańską, warto pojechać do Puerta Plata. Z całą pewnością nie można pominąć wizyty w fortecy San Felipe (1577), która w przeszłości pełniła funkcje więzienia. To tutaj więziony był Juan Pablo Duarte – dominikański ‘Ojciec Narodu’, dzięki którego działaniom Republika Dominikany jest od 1844 roku niepodległym i demokratycznym krajem.

Zaraz obok fortecy znajduje się La Puntilla Amphitheatre (Amfiteatr La Puntilla), w którym odbywają się regularnie koncerty zagranicznych i lokalnych artystów.

The Amber Museum (Muzeum Bursztynu) pokazuje nam proces pozyskiwania i produkcji bursztynu, a w Brugal Factory (Fabryka Brugal) poznajemy tajniki produkcji rumu premium class J

Spacerując po mieście, z wielu miejsc, dojrzycie Wzgórze Isabel de Torres (Izabela de Torres). Na szczycie ustawiono rzeźbę przedstawiającą Jezusa Chrystusa, który spogląda na wybrzeże. Znajduje się tam także bajeczny ogród botaniczny z wieloma egzotycznymi okazami roślin. Na szczyt możecie dotrzeć pieszo lub… za pomocą kolejki linowej – Teleferico.

Narodowy Urząd Turystyczny
Republiki Dominikanskiej
Więcej informacji dostępne na stronie
www.GoDominicanRepublic.pl