Samaná jest prawdziwym skarbem natury, dzikim, pełnym zieleni, z zatokami, wodospadami, górami i zapierającymi dech w piersiach widokami. Można tu obserwować wieloryby, wybierać się na przyrodnicze wędrówki i przede wszystkim korzystać ze wspaniałych lokalnych plaż.  

Samaná jest idealnym miejscem dla podróżników. Tysiące Europejczyków, którzy przybyli tu jako turyści, postanowiło zostać na stałe, dzięki czemu Samaná zyskała kosmopolityczny klimat.

Stolicą prowincji jest Samaná City, natomiast głównym centrum turystycznym stało się Las Terrenas, które wciąż zachowuje charakter przyjemnego miasta na plaży, z kilkoma sklepami, restauracjami i barami. Bazą wypadową do zwiedzania słynnej plaży Playa Rincón jest z kolei miasto Las Galeras.

Samaná ma własne międzynarodowe lotnisko w El Catey (AZS), zaś w pobliżu Cayo Levantado cumują statki rejsowe, które docierają tu głównie w sezonie zimowym.

Playa Rincón
W Playa Rincón czeka na turystów 4,8 km dziewiczej plaży, znanej z białych piasków i łagodnych fal. Położona jest zaledwie 15 minut podróży samochodem lub łodzią od Las Galeras. Jadąc niedawno zbudowaną drogą z Las Galeras, można podziwiać piękne, tropikalne krajobrazy Dominikany.

Playa Rincón została uznana przez „Conde Nast Traveller” za jedną z 10 najlepszych plaż na świecie. Jedna strona plaży ma łagodne i spokojne wody, podczas gdy druga – fale idealne do uprawiania bodysurfingu.

Na plaży znajdują się małe lokalne restauracje, które serwują świeże owoce morza i popularne dominikańskie potrawy. Bazą wielu dań jest doskonałe mleko kokosowe, tradycyjnie używane w tej części kraju.

W regionie Las Galeras znajdują się małe hotele oferujące bardzo dobrą obsługę w przystępnych cenach. Ci, którzy preferują wypoczynek typu all inclusive, mogą wybrać ośrodek Grand Paradise Samaná.

Inne plaże
Las Terrenas: Ta 5-kilometrowa plaża leży wzdłuż północno-wschodniego brzegu Półwyspu Samaná i płynnie przechodzi w Playa Punta Popy oraz Playa Portillo na wschodzie, a na zachodzie – w Playa Bonita, Playa Las Ballenas i Playa Cosón. W pobliżu Las Terrenas warto odwiedzić ukryty w dżungli piękny wodospad El Limón. Dostać się można do niego pieszo stromymi ścieżkami lub konno, podziwiając po drodze tropikalną roślinność, dziką przyrodę, kawowce i kakaowce oraz dużą różnorodność owoców tropikalnych.

Playa Frontón: Dotrzeć tu można po godzinnej wędrówce pieszej, taksówką wodną lub autem terenowym, korzystając ze zjazdu Boca del Diablo z drogi Samaná – Las Galeras. Plaża otoczona jest 90-metrową pionową skałą stanowiącą popularny punkt wspinaczkowy.

Playa Cosón: Długa plaża z miękkim białym piaskiem, idealna na spacery oraz do uprawiania bodysurfingu. Cosón słynie ze świeżych grillowanych ryb i owoców morza serwowanych tuż przy plaży.

Wyspa Cayo Levantado
Na tę małą wyspę z białymi piaszczystymi plażami regularnie kursują statki z portu Samaná. Organizowane są tu spływy kajakowe oraz spotkania z lwem morskim, działają wypożyczalnie sprzętu wodnego. Wyspa jest prawdziwym rajem, gdzie można się relaksować, opalać i cieszyć pięknem dziewiczej przyrody oraz świeżymi grillowanymi rybami i owocami morza, przyrządzanymi zgodnie z tradycyjnymi recepturami dominikańskimi, i oczywiście pysznymi egzotycznymi koktajlami.

Humbaki
Ponad 50 tysięcy osób odwiedza Samanę każdego roku, aby obserwować humbaki w okresie godowym, który trwa od końca grudnia do połowy marca. Humbaki przypływają z mórz Islandii, Grenlandii, Kanady i Ameryki Północnej na Morze Karaibskie, aby rozmnażać się w lokalnych ciepłych wodach. Ogromne wrażenie robią 40-tonowe samce, które próbują zaimponować samicom, skacząc kilka metrów nad wodą. Ci, którzy nurkują, mogą usłyszeć długie, monotonne pieśni humbaków, które słyszane są przez inne osobniki w promieniu 30 kilometrów. Po przyjściu na świat młodych wieloryby przygotowują się do powrotu na północ. Samaná jest uważana za jedno z najlepszych miejsc na świecie do oglądania humbaków. W 1986 r. w celu ochrony wielorybów utworzono Santuario de los Bancos de la Plata.

Narodowy Urząd Turystyczny
Republiki Dominikanskiej
Więcej informacji dostępne na stronie
www.GoDominicanRepublic.pl