Warmia i Mazury to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów Polski. Wspaniała przyroda, cudowne jeziora i interesujące zabytki sprawiają, że warto ten region zwiedzić dokładniej. Na przykład podróżując rowerem Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo, przebiegającym przez Warmię i Mazury. Wodniacy z kolei mogą eksplorować region, płynąc Kanałem Elbląskim, uznanym kilka lat temu za jeden z siedmiu cudów Polski w plebiscycie „Rzeczpospolitej”. Będąc w regionie, koniecznie trzeba odwiedzić Olsztyn, stolicę województwa warmińsko-mazurskiego. Wyjątkowe położenie miasta, niezwykłe zabytki i bogata oferta kulturalna gwarantują udany wypoczynek.

OLSZTYN
Olsztyn to największe miasto i stolica województwa warmińsko-mazurskiego. Miasto zamieszkuje ponad 170 tys. osób, a jego historia liczy sobie ponad 650 lat. Najbardziej znane zabytki Olsztyna to zamek, Bazylika Katedralna Świętego Jakuba  i Wysoka Brama. 

Największym atutem miasta jest jego położenie wśród lasów i jezior. W granicach Olsztyna znajduje się kilkanaście jezior oraz jeden z największych parków w Europie – Las Miejski. Aby akcentować te atuty, wizja rozwojowa Olsztyna nawiązuje do koncepcji miasta ogrodu. Architektura obronna Warmii XIV w., secesja XIX i XX w., a także spektakle, koncerty, wystawy – to wszystko sprawia, że spragnieni kameralności i spokoju turyści odnajdują w Olsztynie możliwość ucieczki od zgiełku codzienności. Spacerując uliczkami starówki, mogą podziwiać pozostałości murów obronnych, sylwetkę zamku czy kopułę katedry.

Stojąc przed tablicą astronomiczną spod ręki Mikołaja Kopernika, mają szansę poczuć powiew historii, której współczesne oblicze mogą poznać w olsztyńskim Planetarium.

Więcej informacji: www.visit.olsztyn.eu
Więcej informacji o atrakcjach Warmii i Mazur: www.mazurytravel.com.pl

KANAŁ  ELBLĄSKI
Kanał łączy Ostródę oraz Iławę z Elblągiem, tj. Mazury Zachodnie z Morzem Bałtyckim. Wybudowano go w celu usprawnienia handlu poprzez skrócenie drogi transportu. W połowie XIX w. inżynier Georg Steenke wybudował pochylnie pokonujące różnicę wysokości 100 m. Jego pomysł był wyjątkowy na całym świecie, a wzorem był kanał Morrisa w New Jersey. Na początku kanał służył do transportu płodów rolnych, drewna i towarów przemysłowych. W roku 1912 rozpoczęto użytkowanie kanału w celach pasażerskich. 15 lat później regularne rejsy na odcinku Ostróda – Elbląg rozpoczął statek „Konrad”. Obecnie kanał jest użytkowany tylko turystycznie.

Jak kanał funkcjonuje? Dlaczego jest wyjątkowy? Wybudowano 5 pochylni napędzanych siłą wody, aby pokonać różnicę wysokości ok. 100 m na odcinku 10 km. Statki lub pojazdy wodne transportuje się na specjalnych wagonikach-platformach, które poruszają się na szynach na stoku porośniętym trawą. Ten najbardziej interesujący odcinek kanału znajduje się między Buczyńcem a Elblągiem. Inne odcinki kanału są zbudowane bez pochylni, za to z wykorzystaniem śluz. 

Informacje o rejsach: www.zegluga.com.pl
Więcej informacji o atrakcjach Warmii i Mazur
www.mazurytravel.com.pl 

GREEN VELO NA WARMII I MAZURACH
Rowerowa trasa turystyczna o nazwie Green Velo przebiega przez pięć województw Polski
z tzw. ściany wschodniej – warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie. Liczy ona łącznie około 2000 kilometrów. W części poprowadzona jest istniejącymi drogami, w części wydzielonymi drogami dla rowerów. Pozwala obejrzeć ciekawe krajobrazowo i bogate w zabytki obszary wspomnianych regionów.

Na Warmii i Mazurach trasa ma 397 km długości, z czego około połowy poprowadzone jest wydzielonymi drogami dla rowerów, których większość jest w środkowej i wschodniej części trasy. Po Green Velo można przejechać od Elbląga, przez Frombork, Braniewo, Pieniężno, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Korsze, Węgorzewo po Gołdap i wschodnią granicę regionu, by kontynuować podróż po Suwalszczyźnie. Szlak jest dobrze oznakowany metalowymi tabliczkami w kolorze pomarańczowym, na których umieszczono logo szlaku. Są także informacje o odległościach między miejscowościami i atrakcjach czekających na szlaku i w jego okolicy oraz oznakowanie szlaków bocznych wiodących do ciekawych miejsc czy węzłów komunikacyjnych. Na szlaku znajdują się  tzw. miejsca obsługi rowerzystów (zadaszone, z parkingiem dla rowerów, dające schronienie na wypadek załamania pogody czy okazję do wypoczynku).

Więcej informacji: www.greenvelo.pl
Więcej informacji o atrakcjach Warmii i Mazur www.mazurytravel.com.pl