V Międzynarodowy Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim odbędzie się 1 lipca na Rynku Mariackim w Węgrowie. Na kiermaszu pojawią się wystawcy z kuchnią regionalną i produktami ekologicznymi z całego szlaku. W programie jak co roku znalazły się konkursy kulinarne  na „Najsmaczniejszą potrawę regionalną na szlaku WGL” oraz na „Gościniec z podróży”.

Wydarzeniem towarzyszącym Turniejowi będzie w tym roku konferencja naukowa, podczas której zostaną zaprezentowane najnowsze odkrycie dotyczące mazowieckich kulinariów – spis receptur mieszkanki Ziemi Liwskiej z przełomu XVIII i XIX wieku. Uczestnikami konferencji będą m.in. Mirosław Roguski, Adam Jaszczołt i Małgorzata Buttitta.

Miłośnicy kulinariów będą mogli podziwiać podczas imprezy pokaz kuchni staropolskiej Muzeum Króla Jana w Wilanowie, wziąć udział w warsztatach rękodzieła i tańców dawnych oraz plecenia wianków, za najmłodsi odwiedzić zagrodę ze zwierzętami “Soplicowo”.

Impreza jest okazją do poznania miasta. Do zwiedzaniu udostępniona będzie Bazylika, ze słynnymi freskami Michała Anioła Palloniego oraz  lustrem mistrza Jana Twardowskiego. Odwiedzający będą mogli również zwiedzić krypty klasztorne i poznać historię węgrowskich Szkotów.