Turystyczną wizytówką tego rejonu jest Łagów. Przyciąga głównie obiektami, które pozostawili na tych ziemiach rycerze zakonu św. Jana Chrzciciela czyli tzw. Joanici. To tu, w murach zamku Łagowskiego możemy poznać ich tajemniczą historię. Co roku latem zjeżdżają tu autorzy filmów, aktorzy, krytycy i miłośnicy kina. W sąsiadującym z zamkiem amfiteatrze odbywa się tu najstarszy polski festiwal filmowy (od 1969 r.) – Lubuskie Lato Filmowe. Główną nagrodą jest Złote Grono.

W zamkowej restauracji, pełnej roślinnego wystroju, możemy posmakować specjałów z okolicznych winnic i pasiek. To właśnie tymi produktami Ziemi Lubuskiej najbardziej szczycą się jej mieszkańcy. Degustując tutejsze wina, natrafimy na tak szlachetne odmiany jak Regent, Pinot Noir, Traminer, czy Saint Laurent.

Niesamowita przyroda, malownicze krajobrazy i ciekawe zakątki zachwycały już w czasach międzywojennych. Już wtedy Łagów stał się popularną miejscowością letniskowo-wypoczynkową o cechach uzdrowiska. Tutejszy klimat należy do najłagodniejszych w Polsce.

Okolica Łagowa obfituje w urokliwe jeziora. Ziemia Lubuska nazywana jest „krainą pięciuset jezior”. Prawie połowę powierzchni województwa porastają bujne lasy. Na terenach tych wydzielono 2 parki narodowe oraz 8 parków krajobrazowych i 64 rezerwaty przyrody. W ostatnich latach oznakowano i przygotowano tu nowe ścieżki rowerowe i edukacyjne. Aktywnie spędzając czas warto odwiedzić rowerem czy pieszo przynajmniej część najpiękniejszych zakątków Lubuskiego.

W drodze do Łagowa, mijając Świebodzin, zwraca naszą uwagę wyraźnie dominujący nad okolicą obiekt. To Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, która swoją formą nawiązuje do statuy Chrytusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, od której jest o 3 metry wyższa. Wysokość polskiego pomnika wynosi 36 metrów i obecnie świebodzińska statua jest najwyższą rzeźbą przedstawiającą Jezusa Chrystusa na świecie.

tekst i zdjęcia: Roderyk Więcek