Nadwiślańskie miasto słynie z magicznych miejsc, które od lat przyciągają turystów – zamek książęcy, ratusz z XIX wieku, bazylika katedralna, muzeum secesji, a nawet molo na Wiśle. Położone malowniczo nad Wisłą tętni życiem, ale nie wszyscy wiedzą, że Płock to także muzyczna stolica Mazowsza. 

Sezon zaczyna się już w czerwcu. Dni Historii Płocka (22-24.06) to trzydniowe szalone święto z wystawami, festynami, koncertami, walkami rycerzy, pokazami pirotechnicznymi. W tych dniach Wzgórze Tumskie i zamek zmienia się w średniowieczną arenę, na której rycerze walczą o miecz Bolesława III Krzywoustego, a damy dworu tańczą do muzyki dawnej. Jako że to Noc Kupały, nie zabraknie tradycyjnych wianków – tym razem z Zespołami Pieśni i Tańca „Śląsk” i „Wisła”.

Bo Płock piękny jest także na ludowo. Już od 45 lat organizowany jest tutaj Vistula Folk Festival (21-26.08), na którym nie tylko wraca się do korzeni polskiej kultury ludowej, ale można też poznać zwyczaje, tańce i obrzędy z najdalszych zakątków świata. Na Mazowszu gościły już zespoły z Bułgarii, Włoch, Mongolii, Meksyku, Sri Lanki, Indonezji czy bardziej swojskiej Słowacji. Koncerty to barwne widowiska muzyczno-taneczne, którym towarzyszy muzyka na żywo.

Klasyka i mocne brzmienie
Przez całe wakacje miasto żyje muzyką. Już 1 lipca rozpoczyna się cykl koncertów w wykonaniu Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Natomiast plażę nad Wisłą przejmują muzycy młodszego pokolenia. Tradycyjnie w lipcu odbywa się festiwal Audioriver (27-29.07), który gromadzi najlepszych muzyków house’u, techno i drum and bassu. Wielbiciele hip-hopu spotkają się na Polish Hip-Hop Festival (2-4.08), gdzie wystąpi ponad 60 wykonawców z całego świata. Z kolei Disco nad Wisłą (10.08) to cała noc tańca i największe gwiazdy, m.in. Akcent, Sławomir i Bayer. A na koniec mocne rockowe uderzenie, czyli Summer Fall Festival (1.09). W tym roku zagrają na nim Dog Eat Dog, Illusion, Dezerter i Farben Lehre.

Sporty plażowe nad Wisłą
Wprawdzie Płock od morza dzieli spora odległość, ale dyscypliny plażowe cieszą się tu dużą popularnością. Już pod koniec czerwca warto zajrzeć na PGNIG Summer Superliga Płock (29.06-1.07), turniej piłki ręcznej plażowej rozgrywany w ramach mistrzostw Polski oraz cyklu European Beach Handball Tour. Tydzień później, także na Starym Rynku, odbędzie się turniej eliminacyjny mistrzostw Polski w siatkówce plażowej mężczyzn. 16 września to w Płocku czas na bieganie. Tego dnia startuje 7. Półmaraton Dwóch Mostów. Trasa, biegnąca wzdłuż Wisły i oczywiście przez dwa mosty, to nie tylko sportowa rywalizacja, ale również świetna okazja do zwiedzenia pięknie położonego na legendarnym Wzgórzu Tumskim miasta. Ci, którzy nie zdążą odwiedzić Płocka w wakacje, nie powinni tracić nadziei – pod koniec września rusza kolejna odsłona akcji „Płock za pół ceny” (28-30.09), w trakcie której z oferty hoteli, restauracji i obiektów turystycznych skorzystać można z 50-proc. rabatem.

tekst: Ewa Kubaczyk