Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej to wydarzenie, które przyciąga do powiatu wołomińskiego tysiące pasjonatów historii. Tradycyjnie odbywa się w sierpniu, w tym roku – 12 sierpnia. Tych, którzy od miecza wolą pióro i pędzel, zapraszamy za to na kulturalną ucztę do Pałacu w Chrzęsnem.

W roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości wojna polsko-bolszewicka i jej kulminacyjny punkt, czyli Bitwa Warszawska, nabierają szczególnego znaczenia. W 1920 roku na przedpolach Warszawy, w Ossowie i w Radzyminie, polskie wojsko zatrzymało armie Lenina i Trockiego sunące na Zachód, by wzniecić komunistyczną rewolucję. Dzięki temu udało się zachować świeżo odzyskaną państwowość i powstrzymać marsz Armii Czerwonej na Europę. „Cud Nad Wisłą”, bo takim mianem ochrzczono bitwę pod Ossowem, znalazł się na 18. miejscu najbardziej przełomowych walk w historii świata. Co roku w sierpniu na terenie powiatu wołomińskiego organizowane są liczne imprezy patriotyczne, kulturalne i sportowe, upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską 1920 roku. Największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście inscenizacja historyczna samej bitwy, znana pod nazwą Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie, która co roku przyciąga kilkunastotysięczną widownię, ale też pasjonatów historii. W roku 2009 Rekonstrukcja w Ossowie uzyskała tytuł: „Wydarzenie Historyczne Roku”, w 2015 została doceniona jako „Produkt Turystyczny Mazowsza”

W tym roku, w ramach 98. rocznicy „Cudu nad Wisłą”, Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie odbędzie się 12 sierpnia (niedziela) o godz. 14.00.