Wystawa trwa od 6.10.2018 r. do 6.11.2018 r. galerii Otwarta Kolonia w Wolskim Centrum Kultury ul. Górczewska 15.
poniedziałek – piątek w godz. 12.00 – 19.00

6.11.2018 r. odbędzie się uroczyste zakończenie wystawy – FINISAŻ z udziałem łotewskiego ceramika Jurisa Berginsa (członka Światowej Akademii Ceramiki- ICA). Na finisażu Juris przedstawi swoją ceramikę i opowie o niej. Ceramik utytułowany, znany o indywidualnej drodze artystycznej, co znalazło odzwierciedlenie w przyjęciu do ICA

W wystawie bierze udział 22 ceramików z 9 krajów. Wielu utytułowanych ceramików, większość po raz pierwszy pokazuje swoje prace w Warszawie, a nawet w Polsce, co jest wielką wartością tej wystawy dla miłośników ceramiki i dobrej sztuki. Wystawa inna niż dotychczas znane wystawy ceramiki. Są to ceramiczne prace wiszące, ceramiczne obrazy, płaskorzeźby, kompozycje. Różnorodność stylu, technik, indywidualny styl i charakter prac artystów. Zaproszeni artyści są grupą ceramików o własnym indywidualnym, oryginalnym stylu twórczości.

Wystawa powstała dla pokazania wieloletniego dialogu i współdziałania środowiska ceramików krajów sąsiadujących, który trwa od wielu lat ponad podziałami. Kultura i sztuka ceramiki łączy.

I tak……(-). w rocznicę 100-lecia Niepodległości Polski powstał pomysł poruszenia międzynarodowych środowisk ceramicznych krajów sąsiadujących, tematem wolności i niezależności – i powstała wystawa-spotkanie „Ceramiczna jesień narodów”.

Bo Niepodległość to nie tylko sprawa polska. Niepodległość to wolność od dyktatu, wolna tożsamość, brak zniewolenia, bycie u siebie, stanowienie o sobie. Libertas – słowo świata, określa ludzi zdolnych do wyrażania godności wolnych jednostek.

W wielowiekowej historii świata powstało wiele utworów i dzieł artystycznych symbolizujących niezgodę na zniewolenie. I na tej wystawie zaproszeni artyści z Bułgarii, Białorusi, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rosji, Rumunii, Turcji, Ukrainy podjęli temat, realizując w swoich pracach zapisy pamięci ich rodzin, własne wyobrażenie wolności, chwili obecnej, przyszłej, kontynuacji własnej drogi.

Dziś w XXI wieku wiele narodów walczy jeszcze o niepodległość. Nadal więc jest nieaktualne dążenie do wolności, gdziekolwiek się znajdziemy, zawsze będziemy skądś, zawsze będzie nas określać rodzinny język, kultura, obyczaje, pejzaż.

Zobaczmy to w prezentowanych pracach artystów.

LIBERTAS……dla artystów, LIBERTAS….. dla widzów..

Zofia Kosiorek – kurator wystawy (-)

Zapraszamy na tą niezwykła wystawę.

Organizatorzy:

– Wolskie Centrum Kultury

– Stowarzyszenie Artystów Ceramików KERAMOS

– Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga