Zamki, pałace i inne zabytkowe obiekty w Czechach, będące pod opieką Narodowego Instytutu Zabytków, odwiedziła w minionym sezonie letnim rekordowa liczba ponad pięciu milionów turystów. Najwięcej gości przybyło od maja do września. Największy ruch turystyczny odnotowano w lipcu – liczba zwiedzających wyniosła w tym miesiącu niemal 1,3 miliona.

Podobnie jak w latach ubiegłych, najliczniej odwiedzanymi obiektami, zarówno przez czeskich, jak i zagranicznych turystów, były zamek w Czeskim Krumlovie i pałac Lednice, wpisane na listę UNESCO. Do końca października każdy z tych obiektów odwiedziło ponad 400 tysięcy turystów. Na kolejnych miejscach uplasowały się zamki Hluboká nad Wełtawą i Karlštejn, do których przybyło po około 200 tysięcy gości. Dalsze miejsca, pod względem liczby odwiedzających, zajęły zamki i pałace: Kroměříž, Valtice, Konopiště, Trosky, Bouzov, Buchlovice, Sychrov i Švihov.

Niebawem zamki i pałace zaproponują ciekawe programy adwentowe, między innymi zwiedzanie miejsc niedostępnych w ciągu roku dla turystów, koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, jarmarki, zdobienie tradycyjnych pierniczków, pokazy wyrobu i dekorowania ozdób świątecznych, degustacje przysmaków regionalnychi wiele innych, wyjątkowych wydarzeń.

Informacje o jarmarkach adwentowych na zamkach, w pałacach oraz  w czeskich miastach i skansenach znajdziemy na stronie Narodowego Instytutu Zabytków www.npu.cz i  www.czechtourism.com/pl/events.