Emirat Dubaj to nie tylko ultranowoczesna architektura, wielkie galerie handlowe i luksusowe hotele. To także pustynia i naturalne przestrzenie idealne na wędrówkę, sport, zabawę  i kontakt z przyrodą. Najlepszym przykładem jest Hatta, ok. 120 km od miasta Dubaj.

Region przyciąga malowniczymi  krajobrazami gór Al-Hadżar, dziewiczą przyrodą pustyni i wąwozów, ciszą i chłodniejszym klimatem. Mieszkańcy metropolii i turyści znajdują tu ucieczkę od zgiełku, egzotykę i możliwość obcowania z naturą, mogą tu także poznać dziedzictwo kulturowe emiratu dzięki zrekonstruowanej historycznej wiosce. Są w niej tradycyjne chaty beduińskie, zbudowane z użyciem naturalnych składników, wykorzystywanych tu od stuleci.  Na terenie skansenu odtworzono życie codzienne, udostępniono liczne eksponaty wyposażenia wnętrz. W sąsiedztwie znajdują się dwie XVIII-wieczne wieże obronne, meczet, stary cmentarz i tradycyjny system nawadniający falaj.

Okolica jest wciąż odkrywana, przybywają tu aktywni turyści, chodzą po górach,  relaksują się w naturalnych basenach między skałami, jeżdżą na rowerach, podziwiają dziką naturę i słynną tamę, która chroni przed powodziami, dostarcza energię, a jednocześnie jest świetnym akwenem dla kajakarzy.

Nowe atrakcje
Niedawno otwarto tu świetny kompleks rekreacyjny:Hatta Wadi Hub (wypożyczania rowerów górskich, strzelanie z procy, łucznictwo, skoki spadochronowe, ścianki wspinaczkowe, most linowy, tyrolka, trampoliny dla dzieci i dorosłych, spływy kajakowe, piesze wycieczki po regionie), Hatta Drop-in (pierwszy w Azji park zjeżdżalni i skoczni wodnych), a także Hatta Zorbing (zabawa w przezroczystych kulach).

Nad rozwojem tutejszej infrastruktury czuwa znany deweloper Meraas, którego prezesAbdulla Al Habbai podkreśla, że realizacja projektów umocni pozycję Hatta jako parku narodowego i wiodącego celu ekoturystyki, oferując kompleksowe globalne doświadczenie przy jednoczesnej ochronie środowiska naturalnego i aktywizacji lokalnej społeczności.  Usytuowanie i konstrukcje nie zakłócą ekosystemu, a materiały budowlane i wyposażenie są zgodne ze standardami ekologicznymi. W przyszłym roku powstanie butikowy hotel z dziedzińcem i wewnętrznymi ogrodami, trwają prace rewitalizacyjne na terenie wioski-skansenu, a także nad ochroną zasobów wodnych, powstają punkty gastronomiczne harmonijnie wtopione w otaczający krajobraz.

Wyjątkową atrakcją są też oryginalne noclegi blisko natury: Hatta Sedr Trailers –styloweprzyczepy kempingowe nad brzegiem tamy, a także  domki Hatta Domani Lodges, które znajdują się w pobliżu Hatta Wadi Hub. Coś w sam raz dla tych, którzy chcą odetchnąć od przepychu i widoku drapaczy chmur.

Szczegóły: www.visithatta.com
tekst: Alina Woźniak