Odkąd u naszych południowo wschodnich sąsiadów rozbłysła gwiazda 
TMR (Tatry Mountain Resorts), rozwój najbliższych nam narciarskich stacji nabrał niebywałego tempa.  
TMR wyznacza dziś standardy nie tylko na Słowacji, ale także w krajach ościennych, przede wszystkim w Polsce i w Czechach. Ale nie tylko, bo także w Austrii, w Karyntii, czyli także w Alpach, gdzie kompania uzyskała dostęp do infrastruktury Mölltalerskiego lodowca. Ostatnio, TMR wykazuje zainteresowanie poszerzeniem strefy swojego działania na kaukaskie stoki, prowadząc rekonesans… w Gruzji! Z narciarskiej perspektywy to fantastyczna wiadomość bo oznacza, że dzięki platformie Gopass.sk, będzie można już niedługo kupować karnety na trasy najlepszych ośrodków w kolejnych atrakcyjnych narciarsko rejonach kilku krajów. Swoim skutecznym działaniem TMR pograło także na ambicji gospodarzy wielu ośrodków, wymuszając na nich – po pierwsze: współdziałanie, również w układzie międzynarodowym, po drugie – modernizację i rozwój infrastruktury.
Przykładem działania pierwszego typu będzie wspólny karnet ważny w 14 ośrodkach z pogranicza polsko-słowackiego. Od tego sezonu, z karnetem Tatry Super Ski będzie można jeździć po 54 km tras zjazdowych w spektakularnej scenerii Słowackich Tatr oraz na łagodniejszych stokach Magury Spiskiej i polskiego Podtatrza. Co ciekawe, opcja ta będzie dostępna również w karnetach jednodniowych.
Nowe kolejki i wyciągi o większej przepustowości oraz poszerzone, precyzyjnie i ciekawie wyprofilowane trasy są marzeniem każdego narciarza. Tym oczekiwaniom wychodzą na przeciw gospodarze ośrodka Bachledowa Dolina, malowniczo usytuowanego w Magurze Spiskiej. W tym bowiem sezonie rusza tam nowa kolejka z 10-osobowymi gondolami produkcji światowego potentata jakim jest firma Leitner. Dzięki tej inwestycji wyjazd z doliny na grzbiet będzie trwać zaledwie 7 minut. Walory nowej kolejki docenią też rodziny z małymi dziećmi i niepełnosprawni narciarze, dla których stary, działający tam od 30 lat 3-osobowy wyciąg krzesełkowy był prawdziwym utrapieniem. Warto także pamiętać, że to początek trwającej w stacji rewolucji. Na grzbiecie powstaje bowiem nowoczesna restauracja panoramiczna. Zakończenie tej inwestycji zmieni nie do poznania ośrodek, coraz popularniejszy również wśród narciarzy z Polski.
Podobną, choć w stosownie mniejszej skali przemianę, przechodzi kameralny, rodzinny ośrodek Snowland Valčianska Dolina. W zbliżającym się sezonie rusza tam bowiem nowy wyciąg. Rewolucja dotknęła także tamtejszą restaurację „Humno”, która przygotowała ciekawsze, bardziej niż dotychczas zróżnicowane menu, odpowiadające w większym stopniu zarówno oczekiwaniom dorosłych, jak i najmłodszych gości.
Tekst:  Paweł Wroński
Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze Zima 2018/19.

Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce
Web: www.slovakia.travel