Tu wszystko jest naj, naj, naj! Także zakupy – szczególnie podczas zimowego Dubai Shopping Festiwal. Turystów z całego świata kuszą liczne promocje, wyprzedaże, loterie, a także dodatkowe limity bagażu przyznane przez linie Emirates.

Sześciotygodniowe święto dla łowców zniżek i promocji na stałe weszło do kalendarza najważniejszych wydarzeń w Dubaju. To już 24. edycja festiwalu zakupowego. W tym roku  wyprzedaże prowadzi aż 3200 sklepów. Atrakcjom zakupowym towarzyszą programy rozrywkowe, koncerty, zabawy dla dzieci, konkursy i loterie. Do wygrania m.in. samochody (najnowsze lexusy i nissany), sztabki złota, karty zakupowe (warte nawet 25 tys. AED), zwroty kosztów zakupów, wysokiej jakości sprzęt RTV, biżuteria, luksusowy urlop w… Szwajcarii, bilety wstępów do różnych miejsc, vouchery do restauracji i wiele innych.

Zakupy, rekiny i śnieg
Dubajskie galerie handlowe to nie tylko miejsca zakupowe, ale także swego rodzaju przystanki na relaks, zabawę, spotkania z przyjaciółmi. Ot choćby słynny The Dubaj Mall – jedna z ikon miasta – maponad 1000 sklepów: od ubrań przez elektronikę po największe na świecie stoisko ze słodyczami. Poza tym 150 lokali gastronomicznych, 22 sale kinowe, lodowisko o wymiarach olimpijskich, ogromne akwarium i podwodne zoo (10 mln litrów wody, 30 rekinów), park rozrywki dziecięcej Kidzania.

Z kolei Mall of the Emirates to nie tylko liczne sklepy, ale także galeria sztuki, teatr, spa, kina, mnóstwo lokali gastronomicznych, Magic Planet (centrum rozrywki rodzinnej) i słynny Dubaj Ski – ogromna, zadaszona kraina ze sztucznym śniegiem i stokiem narciarskim. Pingwiny są prawdziwe.

Każda z galerii handlowych jest niepowtarzalna, np. Ibn Battuta Mall  ma okręgi handlowo-tematyczne (Persja, Chiny i inne), Mercato Mall przypomina włoskie miasteczko z czasów renesansu, Wafi Mall nawiązuje do architektury starożytnego Egiptu, Outlet Village – do stylu Toskanii.

Festiwal i nadbagaż
Czy miasto, które ma mnóstwo atrakcji architektonicznych, rozrywkowych i rekreacyjnych – potrzebuje kolejnej oferty w postaci festiwalu zakupowego?

Ależ oczywiście– odpowiada Leila Ben Arfi, prezes biura Best Reisen Group, jednego z liderów sprzedaży pobytów w Dubaju – Tam atrakcja goni atrakcję, a festiwale zakupowe (jeden zimą, drugi latem) stały się nieodłączną częścią pulsującego życiem miasta. Wszyscy najwięksi kreatorzy mody pragną wystawiać się właśnie w Dubaju. Tu zobaczymy (i kupimy rzecz jasna) ubrania, kosmetyki, technologie najsłynniejszych światowych marek. Oprócz nich można upolować coś dobrego i niedrogiego ze średniej półki. I temu właśnie służy festiwal zakupów.

Dobrą wiadomością jest specjalna oferta, jaką przygotowały linie lotnicze Emirates. Na czas Dubajskiego Festiwalu Zakupów oferują możliwość zabrania na lot powrotny dodatkowych 10 kg bagażu w klasie ekonomicznej. Po zakupowym szaleństwie nie trzeba już martwić się o limit bagażu.

To strzał w dziesiątkę. Klienci czekali na taką ofertę, bo zawsze ich bagaż jest większy przy wylocie z Dubaju, a podczas obecnego święta wyprzedaży z pewnością będzie co pakować w walizki– podsumowuje Leila Ben Arfi.

W Dubaju działa 96 galerii handlowych. W mieście są też liczne sklepy, butiki, ośrodki handlu sezonowego (np. Global Village), a także tradycyjne suki (arabskie targi), gdzie można kupić złotą i srebrną biżuterię, przyprawy, pachnidła, rękodzieło, skóry, szisze itp. A wszystko w atmosferze relaksu, zabawy  i zapachu kawy z kardamonem.

Dubajski Festiwal Zakupów trwa do 2 lutego.

Tekst: Alina Woźniak